Petak, 10 svibnja, 2024

Banjalučka policija podnijela izvještaj protiv hakera iz Doboja: Za povrat ukradene šifre tražio golišave fotke

Preporučeno

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

Protiv 37-godišnjeg Dobojlije D.J. Sektor kriminalističke policije CJB-a Banja Luka u ponedjeljak je banjalučkom Okružnom tužilaštvu dostavio izvještaj zbog krađe Internet-podataka i ucjena počinjenih u avgustu 2012.

Policija D.J. tereti za krivična djela neovlašteno korištenje ličnih podataka i neovlašten pristup zaštićenom računaru, piše Oslobodjenje.ba

– On se sumnjiči da je sa 7. na 8. avgust 2012. izvršio ova krivična djela tako što je putem računara koji koristi na svom radnom mjestu u firmi u Doboju, a koji je povezan na internet, neovlašteno pristupio zaštićenoj kompjuterskoj bazi podataka oštećene iz Banje Luke, ušao u njene e-mail adrese i profil na Facebooku. Potom je toj ženi promijenio pristupne šifre, a onda je od nje tražio da se slika gola i pošalje mu fotografije. Rekao joj je da će joj, ako to uradi, vratiti lične podatke Facebook profila i e-mail adrese”, saopšteno je iz policije.

Upravo se čita:  Nađeno tijelo druge djevojčice u rijeci: Nastavlja se potraga za Almom i njenim sinom

Daljom kriminalističkom istragom, utvrđeno je da je D.J. na sličan način neovlaštenim pristupom Facebook profilima i e-mail adresama ucjenjivao još 40 žena, za šta će biti dostavljena dopuna izvještaja tužilaštvu.

Nezvanično se moglo saznati da je D.J. zaposlen kao komercijalista u firmi Total trade te da policija radi vještačenja izuzela njegov kompjuter. Zbog ovih krivičnih djela banjalučka policija D.J. je hapsila sredinom avgusta 2012.

Upravo se čita:  Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Internet-stručnjaci pojašnjavaju nekoliko načina na koje može biti hakovan e-mail i Facebook profil. Na prvom mjestu je instalacija virusa i malware programa. Virus može pratiti svaku vašu aktivnost na kompjuteru, šta kucate i koje sajtove posjećujete. Zato je potrebno da uvijek imate najnoviju verziju antivirusa kako bi bili zaštićeni.

Krađa identiteta

Takozvani bruteforcing napadi predstavljaju metod hakovanja kada haker pokušava da hakuje e-mail isprobavajući sve moguće kombinacije. Prvo se krene od datuma rođenja, imena djece, kućnih ljubimaca i nekih uobičajenih fraza, jer to ljudi najčešće uzimaju kao šifre. Programi za bruteforcing izlistaju sve riječi iz rječnika pokušavajući da pogode šifru.

Upravo se čita:  Komšinica bračnog para Mujedinović: "Šta se desilo, ne zna niko osim Allaha i njih dvoje"

Fishing je metod krađe tuđih šifri i identiteta uz pomoć korištenja lažne stranice za logovanje. Naime, postoje skripte na internetu koje omogućuju da sami napravite lažnu stranicu za gmail ili za bilo koji drugi sajt. Haker sa lažnog e-maila pošalje tu stranicu i na primjer napiše: „Pozdrav, ovde je Facebook služba, morate hitno da promijenite lozinku, kliknite ovdje”. Kad žrtva klikne, te ukuca sve podatke u lažnu stranicu, haker ima pristup njenim podacima.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

“Sumnjala je na jednu djevojku” Almin brat iznio nepoznate detalje koji su prethodili tragediji u Skadru

Škeljzen Bušat, brat Alme Arazi, iznio je detalje o tragediji u Skadru, gdie se 39-godišnja žena utopila u reci...

Još vijesti za vas