Srijeda, 1 svibnja, 2024

Bez smanjenja opterećenje cijene rada povećanja minimalne plaće donijet će velike probleme

Preporučeno

Iz Udruženja poslodavaca pozivaju Vladu Federacije i federalni parlament da hitno usvoje zakone koji će rasteretiti cijenu rada i omogućiti povećanje najniže plaće u Federaciji.

U Sarajevu je još 2. jula na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH postignut konsenzus o povećanju minimalne plaće.
Postignut je još jedan konsenzus, a to je da bi bilo idealno da se promijene zakoni o doprinosima i porezu na dohodak i da to bude paket.

Time bi, kako je pojasnio Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca, minimalna plaća mogla biti povećana, a da opterećenja, doprinosi i ostalo ne rastu ili ne rastu značajno.

„Načelno je postignut dogovor da se krajem mjeseca održi sljedeći sastanak ESV-a na kome, kako je kazao Smailbegović, očekuju da će Federalno ministarstvo finansija pripremiti uredbu o minimalnoj plaći o kojoj bi diskutovali.

Upravo se čita:  Uskoro stiže zatopljenje, temperature će biti prave ljetne

Uredba još nije spremna. A svakako, u čemu se slažu i sinidkati i psolodavci, daljnje povećanje minimalne plaće zavisi isključivo od izvršne i zakonodavne vlasti.

Stoga pozivaju Vladu Federacije i federalni parlament da hitno usvoje zakone koji će rasteretiti cijenu rada i omogućiti povećanje najniže plaće u Federaciji.
U analizi u koju je Patria imala uvid navodi se da kako bi se došlo do povećanja minimalne plaće potrebno je smanjiti opterećenje cijene rada, smanjiti disparitet između javnog i privatnog sektora i minimalni iznos povećanja plate na teret poslodavca je ekonomski prihvatljiv.

Upravo se čita:  Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Konvenicje MOR-a ratifikovane od strane Parlamentarne skupštine BiH imaju prioritet nad domaćim zakonodavstvom u pravnom sistemu. Prema Konvenciji MOR-a o utvrđivanju najniže plate br. 131. elementi za utvrđivanje minimalne plate su:
a) potrebe radnika i njihovih porodica, uzimajući u obzir generalni nivo plata u zemlji i životne troškove
b) ekonomski faktori, uključujući zahtjeve u vezi ekonomskog razvoja i nivo produktivnosti.

No, apsolutno je jasno da rast minimalne plaće iznad ravnotežne plaće vodi ka otpuštanju radnika i bitnom povećanju nezaposlenosti.
U izrazito dualnoj ekonomiji (formalni spram neformalnog sektora, javni spram privatnog sektora, razvijeni kantoni spram nerazvijenih itd.) i uveliko heterogenoj (po djelatnostima i profesijama i sl.) tržišta rada nije funkcionalno, što se vidi po velikom disparitetu plaća javnog i privatnog sektora, velikom disparitetu plaća po regijama i velikom disparitetu plaća po djelatnostima.

Upravo se čita:  Sunčan kraj aprila, temperature blizu 30 stepeni, onda prvomajski obrt u cijeloj Bosni i Hercegovini

Povećanja minimalne bruto plaće u FBiH s aktualne razine od 406,00 KM na orijentaciono 570,00 KM (uz zadržavanje toplog obroka i prevoza) izazvalo bi snažne negativne efekte smanjenje zaposlenosti zbog otpuštanja radnika i povećanje nezaposlenosti, realociranje radne snage iz formalnog u neformalni sektor, prigušenu inflaciju (troškovna inflacija se, zbog režima valutnog odbora, pretvara u depresiju tj. pad proizvodnje i zaposlenosti), obeshrabrivanje poduzetništva i slabljenje ino konkurentnost firmi.

Zato je jasno da bez smanjenja opterećenje cijene rada nema povećanja. Na potezu je Vlada FBiH.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kako je praznik rada postao neradni dan: Evo od kada i zašto se širom svijeta uopšte slavi 1. maj

Međunarodni praznik rada ili 1. maj slavi se u znak sjećanja na stotine hiljada američkih radnika, koji su na...

Još vijesti za vas