Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Da ti poslije dočeka Nove godine ne pulsira glava

Preporučeno

Ako ne želite da se jutro nakon proslave Nove godine probudite sa glavoboljom i željom da se prikačite na crijevo sa vodom, pročitajte ove savjete.

Ilustracija
Ilustracija

Alkohol djeluje kao diuretik, što znači da nakon pijanstva bubrezi proizvode više urina. Zbog toga dolazi do dehidratacije, a samim tim i glavobolje, razdražljivosti, nervoze…

Osim toga, nivo šećera u krvi opada jer organizam proizvodi previše inzulina pokušavajući da “odgovori” na visoki sadržaj šećera koji se nalazi u alkoholu. Zbog toga nakon pijanke imate osjećaj da vam u glavi pulsira, a svaki šum čujete kao udarac u bubanj.

Stručnjaci tvrde da određena pića znače i gori, gotovo nepodnošljiv mamurluk. Razlog za to je što neki alkoholi sadrže različite hemikalije koje im daju boju i ukus. “Alkoholna pića tamnije boje imaju u sebi više tih hemikalija, koje doprinose tome da se sutradan probudite mamurni i sa glavoboljom”, upozorava dr. Jarvis. Dakle, crveno ili crno vino izazvaće kod vas strašniji mamurluk, nego recimo, bijelo vino ili rakija, vodka.

Postoje dokazi da će vas pjenušava pića, šampanjac prije svih, brže “uhvatiti”. Krivac za to je ugljen dioksid koji se nalazi u mjehurićima, a koji će ubrzati protok alkohola kroz vaš organizam. Na isti način i pivo djeluje na organizam.

“To ne mora nužno da znači da će i mamurluk biti gori, ali ova pića svakako će vas podstaći da pijete sve više”, objašnjava dr. Sarah Jarvis.

Postoji i teorija da nikako ne bi trebalo miješati alkoholna pića ukoliko ne želite da se probudite sa osjećajem da vam je glava teška.

“Veći broj pića znači i da se u nekima od njih nalazi veći broj različitih hemikalija, koje ćete miješanjem unijeti u organizam”, objašnjava dr. Jarvis.

Ipak, ni to što ćete cijele večeri piti isto piće ne može da vas spasi glavobolje. Sve, naravno, zavisi od toga koliko ćete popiti i kolilko hemikalija to piće sadrži.

Sigurno vam je nekad neko rekao: “Nemoj da piješ na prazan stomak”, to zaista pomaže. Varenje hrane usporiće djelovanje alkohola u organizmu i nećete se tako brzo napiti.

“Masna hrana prije pijanke duže će zadržati alkohol u organizmu, pa će vam trebati duže da se otrijeznite”, rekao je gastroenterolog Nick Red.

Preporučljivo je i da prije nego što počnete da pijete, u organizam unesete vodu, kako bi organizam duže ostao hidriran.

Ako već odlučite da pijete alkohol, stručnjaci tvrde da je bolje da se držite piva, nego recimo vina, jer pivo u sebi sadrži više vode pa neće toliko dehidrirati organizam.

Mnogi tvrde da im dan nakon pijanke pomažu lijekovi protiv glavobolje. “Lijek ibuprofen u ovom slučaju ima mnogo bolje dejstvo od recimo paracetamola, ali ukoliko već imate problem sa stomakom zbog velike količine alkohola koji ste popili, ovi lijekovi samo će ga pogoršati”, objašnjava dr. Jarvis.

Dok neki stručnjaci tvrde da čaša vode prije spavanja može da ublaži simptome mamurluka, specijalista Andy Dawson smatra da je čaša mlijeka bolje rješenje.

“Mlijeko je efikasno u borbi protiv mamurluka”, kaže Dawson. “Do mamurluka dolazi zbog niskog nivoa šećera u krvi i dehidratacije koju izaziva alkohol, zbog čega nakon pijanke imate migrenu – zato prije toga popijte čašu mlijeka”.

Dawson tvrdi da će mlijeko dovoljno hidrirati organizam, da će povećati nivo šećera u krvi, ali i djelovati na bubrege umanjujući proizvodnju urina. To znači da na zabavi nećete morati svaka dva minuta da trčite do toaleta, ali i da će glavobolja sutradan biti manja.

(Vijesti.ba)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Odzvonilo onima koji ne žele raditi? FBiH želi razdvojiti one koji traže posao od onih koji su na birou radi osiguranja

Hoće li Federacija BiH kroz novo zakonsko rješenje uspjeti riješiti dugogodišnje pitanje i izazov razdvajanja aktivnih tražitelja posla s...

Još vijesti za vas