Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Govor tijela otkriva istinu- Unatoč srdačnom osmijehu: Kako je Vučić ‘izdominirao’ Lagumdžiju

Preporučeno

vucic-lagumdjia

Primjetili smo grešku koju je počinio Zlatko Lagumdžija prilikom rukovanja sa Vučićem, i to onu koja se odnosi na prednost lijeve strane

Piše: Alisa Vrabac, Profkomunikacije.com

Svi već dosta toga znate o neverbalnoj komunikaciji jer o tome pišemo već nekoliko godina. I ranije smo pisali o značaju i važnosti pravilnog rukovanja, pogotovo kada je u pitanju politička komunikacija i protokolarne, međudržavne ili međustranačke posjete i susreti.

Jedna od takvih je bila jučerašnja posjeta koja našu javnost nije ostavila ravnodušnom, a riječ je o prvoj zvaničnoj posjeti premijera Srbije Aleksandra Vučića Sarajevu. U toku svoje posjete, Vučić se sastao sa mnogim zvaničnicima javnog i političkog života, a to je podrazumijevalo šta? Rukovanje. Na slici koja se nalazi ispod, primjetili smo “grešku” koju je počinio Zlatko Lagumdžija prilikom rukovanja sa Vučićem i to onu koja se odnosi na prednost lijeve strane. Nastavite čitati i saznat ćete o čemu se radi tj. u čemu je greška. Ali prije nego vam damo odgovor, podijelit ćemo s vama neke korisne informacije o vrstama rukovanja i pozicijama dlanova te o njihovim značenjima i moći koje određena pozicija dlana daje ili oduzima.

Naime, svi smo nekada bili “žrtve” lošeg, preslabog, beživotnog, mlitavog ili prejakog, preagresivnog i predominantnog stiska ruke. Znate da loš stisak ruke može upropastiti upoznavanje i prvi dojam. Kada je riječ u politici, političare uvijek prate foto objektivi i tv kamere, te taj prvi dojam ostaje ovjekovječen, a putem medija prenesen hiljadama čitatelja/gledatelja tj. masama glasača.

Stisak ruke, s druge strane, može također i impresionirati gledatelje i neverbalno mnogo toga na nesvjesnom nivou poručiti. Zašto? Jer nas drugi prosuđuju na temelju toga kako se neverbalno nosimo, ponašamo, na temelju govora tijela i moći koje naše tijelo projecira. Zato, nemojte misliti da je slučajno rečeno da slika govori hiljadu riječi!

Evo nekih naučno dokazanih podataka o rukovanju koje je dobro uzeti u obzir kako i vi ne biste napravili istu neverbalnu grešku koju je napravio g.Lagumdžija u susretu sa g.Vučićem. Moramo napomenuti da je ovo greška u svijetlu neverbalne komunikacije, no nije osobna greška g.Lagumdžije kojemu je očigledno protokolarno bilo određeno gdje da stane.

Pozicije dlana pri rukovanju:

Postoje  tri vrste pozicije dlana (dlanova) pri rukovanju koje komuniciraju dominaciju:

1) Dlan prema dole (upper hand):

putin-obama

Ova pozicija nam govori da želite preuzeti kontrolu nad susretom. Pogledajte kako se na slici ispod Putin mudro i s radošću priprema da pozicijom dlana i načinom rukovanja, (iz)dominira Obamu. Pogledajte i Obamin izraz lica, svjestan šta upravo slijedi. Ne kaže se badava ne engleskom jeziku da neko ima “upper hand” u nečemu tj. da vodi priču, da dominira.

2) Suprotno gore opisanoj situaciji imamo poziciju dalna: dlan na gore. Ova pozicija dlana posmatraču komunicira pokornost, koja ”može biti efikasna ukoliko namjerno želite sebe pokazati “pokornim” ili drugoj osobi iz vama poznatih razloga (pre)dati kontrolu. Na primjer, ukoliko od nekoga nešto tražite.

papa

3) Rukovanje s obje ruke ili tzv.double – hander, za razliku od dlana prema dole (upper hand) kojeg smo opisali ranije, komunicira dominaciju ali istovremeno i prisnost. Ovu ćete tehniku koristiti kada nekome želite da date do znanja da ste jednostavno vi vođa priče ali da ga i dalje razumijete, da ga podržavate, da ga štitite i sl.

*Ova se tehnika može iskoristiti u slučaju da osoba sa kojom se rukujete dominantno i naglo spusti vaš dlan u podređenu poziciju. Tada možete svojojm drugom rukom “ispraviti” situaciju i njegovu ruku vratiti u poziciju u koju želite. Pogledajte sliku predsjednika Njemačke pri rukovanju s Papom.

Ipak, budite oprezni. Rukovanje s dvije ruke ostavite za ljude koje poznajete kako ne bi pogrešno protumačili vašu namjeru za dominacijom kroz patroniziranje. Ova vrsta rukovanja se u svijetu neverbalne komunikacije može protumačiti kao “mini zagrljaj”.

4) Prednost lijeve strane je tehnika koja se savjetuje isključivo za korištenje na fotografijama pogotovo kada su političari i državnici u pitanju. Naime, osoba koja stoji na lijevoj strani fotografije (zbog činjenice da je njegova ruka “gornja” u odnosu na posmatrača) izgleda moćnije od osobe koja se nalazi na desnoj strani fotografije. Pogledajte sliku ispod. Očigledno je da Biden dominira. Eto, sada vidite u čemu je Lagumdžijina greška bila. Bar iz perspektive nas Bosanaca i Hercegovaca.

kllinton

I na kraju, postavlja se pitanje, koja je vrsta rukovanja najbolja? Ako ste političar: obavezno (za slikanje) nađite način da koristite prednost lijeve strane, a za ostale odgovor glasi: ovisno o situaciji. Na primjer, ako ste novi u organizaciji/ firmi i po prvi put se upoznajete i rukujete sa svojim šefom, sigurno nećete koristiti rukovanje “s dvije ruke” i sigurno nećete “dlanom na dole” svog budućeg šefa staviti u podređeni položaj. U protivnom, šef će vas (neverbalno) doživjeti kao arogantnu, bahatu i previše samouvjerenu osobu, što će ugroziti vaš odnos s njim/njom.

Savjet: ukoliko želite da vaše rukovanje komunicira uzajamno poštovanje i ravnopravan odnos, jednostavno uspostavite kontakt očima, ponovite ime osobe i uzvratite jednakim stiskom ruke kao kod osobe sa kojom se rukujute.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, otputovao je u službenu posjetu Egiptu. Bećirovića je na aerodromu u Kairu dočekao...

Još vijesti za vas