Nedjelja, 28 travnja, 2024

Građani ih sve češće viđaju u urbanim dijelovima: Zmije uznemirile Sarajlije

Preporučeno

Stručnjaci apeluje na građane da održavaju urednim dvorišta i okućnice, jer u narednom periodu će doći do razmnožavanja zmija te bi uz toplo vrijeme njihov broj u naredni mjesec mogao drastično porasti.

Obilne kišne padavine, poplave, zapuštena dvorišta i obale rijeka uzrokovali su pojavu velikog broja zmija u Sarajevu koje je sunce izmamilo na ulice. Građani se žale da ih sve češće viđaju u urbanim dijelovima na Grbavici, Marijin-Dvoru, Otoci. Radnici Parka koji su posljednjih dana kosili travu nisu imali susreta sa gmizavcima, piše Oslobođenje.

Upravo se čita:  Napravljen korak naprijed ka obaveznoj neradnoj nedjelji i neradnim praznicima za trgovce u FBiH

– U parkovima i na područjima koja održavamo naši radnici nisu naišli na zmije, rekla nam je Aldijana Hamza, stručni saradnik za informisanje JKP Park.

S druge strane, iz Sanitacije tvrde kako posljednjih dana imaju svakodnevne pozive građana.

– U četvrtak smo imali intervencije na Nahorevu, u Štrosmajerovoj ulici i u općini Stari Grad. S obzirom na klimatske uslove, sasvim je očekivano da dođe do povećanog broja zmija i u KS-u, pa čak i u urbanim naseljima, rekla nam je Elma Ibrahimović, rukovodilac tehničke službe u Sanitaciji.

Upravo se čita:  Kanada će kosponzorisati Nacrt rezolucije UN-a o Srebrenici

Ibrahimović apeluje na građane da održavaju urednim dvorišta i okućnice, jer u narednom periodu će doći do razmnožavanja zmija te bi uz toplo vrijeme njihov broj u naredni mjesec mogao drastično porasti.

– Do sada je bila riječ uglavnom o neotrovnicama, ali apelujemo na građane da budu oprezni, jer je prošlih godina bilo i ujeda otrovnica, dodala je Ibrahimović, prenosi Oslobođenje.

U BiH živi 14 vrsta zmija

U BiH živi 14 vrsta zmija od toga su samo tri otrovnice a radi se o poskoku, sarganu i balkanskom sarganu, u narodu poznate kao šarke.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Prema riječima Akifa Smajlovića, ekologa iz Zenice, člana Ekološkog pokreta Otpor, otrovne zmije imaju karakterističan trouglasti oblik glave a poskok i prepoznatljiv roščić. U neotrovne zmije spadaju bjelouska, smuk….

Poskok voli suša i najčešće brdovita područja. Njegovo tipično stanište je suho, ponegdje kamenito i obraslo niskim grmljem i drvećem, a ponegdje i travom. Suprotno raširenom mišljenju, poskoka se rijetko može naći u golom kamenjaru i njegovo stanište uvijek ima barem nešto biljaka. Šarku nešto češće susrećemo u nižim i vlažnijim područjima.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, otputovao je u službenu posjetu Egiptu. Bećirovića je na aerodromu u Kairu dočekao...

Još vijesti za vas