Nedjelja, 12 svibnja, 2024

Inzko: Nije ispravno kriviti Dejton za sve probleme u BiH

Preporučeno

“Na 20. godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma ne smijemo izgubiti iz vida koliko je Mirovni sporazum bio uspješan u uspostavljanju mira u Bosni i Hercegovini.”

Kako nas tragedija u Siriji i događaji širom svijeta stalno podsjećaju, mir se teško uspostavlja i mir nema cijenu, izjavio je visoki predstavnik Valentin Incko u povodu 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma.

Smatra da je posljednjih deset godina bilo razočarenje za mnoge građane u Bosni i Hercegovini, kao i za međunarodnu zajednicu, a da su komentatori često isticali kompleksnosti sistema vlasti stvorenog u Dejtonu kao primarni uzrok stagnacije BiH. Ipak, uvjeren je da će u BiH, kako zemlja ide naprijed putem integracije sa Evropskom unijom i NATO savezom, u određeno vrijeme doći do potrebe da se dejtonski ustav mijenja i sistem učini funkcionalnijim. Međutim, to nije nešto što će biti nametnuto i da će ustavne promjene doći kada BiH bude spremna, amandmanskom procedurom čime niko neće biti ugrožen, smatra Inzko.

Upravo se čita:  Republika Srpska ipak pristala na Izborni zakon koji je nametnuo Christian Schmidt?

“U međuvremenu, ne vjerujem da je korisno ili ispravno kriviti Dejton za sve probleme u Bosni i Hercegovini, ili odmahnuti rukama i reći da sistem ne može funkcionirati bez ustavnih promjena. To jednostavno nije slučaj. U stvari, prvih deset godina nakon Dejtona je dokazalo da ranije nezamislive reforme mogu postati stvarnost kada se politički lideri usredsrede na postizanje zdravih kompromisa u interesu stvaranja funkcionalnog društva u kojem građani mogu realizirati svoj potencijal”, kazao je Inzko.

Upravo se čita:  Ambasada SAD-a poručila zemljama partnerima koji su izloženi ruskom pritisku: "NATO vas čuje!"

Inzko je podsjetio na povratak ljudi u svoje domove zahvaljujući okviru koji je nudio Aneks 7 Mirovnog sporazuma, reforme koje su poboljšale život građana: stvaranje jedinstvene, stabilne bh. valute, zajedničke registracijske tablice, jedinstvene lične karte i savremeni pasoši, savremeni sistem poreza na dodatu vrijednost, saopšteno je iz OHR-a.

Osnivanje Oružanih snaga Bosne i Hercegovine prije deset godina, smatra Incko, možda je najjasniji primjer reforme koja se smatrala nezamislivom u Dejtonu 1995. godine, “ali to je postalo stvarnost kada su ova zemlja i međunarodna zajednica stale iza zajedničke vizije – vizije evroatlantske integracije”.

Izdvajamo

Izdvajamo

Monumentalni spomenik ‘Krila slobode’ bit će otkriven 8. juna na brdu Žuč

Spomenik "Krila slobode" na Žuči bit će svečano otkriven 8. juna, najavio je načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić....

Još vijesti za vas