Utorak, 30 travnja, 2024

Istine i zablude o vegetarijanskoj ishrani

Preporučeno

Ilustracija
Ilustracija

Zablude o vegetarijancima su brojne, pa je za gurmansku naciju kakva je naša ishrana bez mesa neshvatljiva.

Redovni i kvalitetni vegetarijanski obroci koji sadrže raznovrsno voće, povrće i mliječne proizvode ne štete organizmu i štaviše, zdraviji su od ishrane prepune masnoća.

Da ne bude zablude, nisu ni svi vegetarijanci isti niti svaki oblik vegetarijanstva ima iste efekte po ljudski organizam.

– Vegetarijanska ishrana koja se sastoji samo od konzumiranja voća i povrća danas je slabo zastupljena čak i u Indiji, zemlji u kojoj je nastala. Ovakva ishrana organizmu ne obezbjeđuje dovoljno neophodnih bjelančevina. Zato danas imamo laktovegetarijance koji u ishrani koriste mlijeko i mliječne proizvode, dok ovovegetarijanci jedu i jaja. Takva ishrana nije štetna jer organizmu obezbjeđuje potrebne količine aminokiselina neophodnih za normalno funkcionisanje – objašnjava za čuveni nutricionista Ljubomir Pfaf.

Nisu tačne ni priče da vegetarijanstvo nužno dovodi do slabljenja imuniteta i lošije krvne slike. Međutim, oni koji odluče da iz ishrane u potpunosti izbace meso moraju pažljivo pripremati obroke i voditi računa o tome da unose sve potrebne hranljive materije.

Istraživači sa Univerziteta Oksford u Engleskoj utvrdili su da vegetarijanci imaju 32 odsto manji rizik od srčanog udara. Glavni uzrok srčanih oboljenja su masne naslage u arterijama koje prevashodno nastaju unošenjem namirnica životinjskog porijekla u organizam

– Činjenica je da se u povrću i voću u najvećem sastavu nalaze minerali, vitamini i oligo elementi, a u pojedinima vrstama poput soje, pasulja i krompira, ima i bjelančevina koje u izvjesnoj meri mogu da doprinesu da ćelije normalno funkcionišu. Da bi nadomjestili hranljive sastojke iz mesa, vegetarijanci moraju da vode računa da imaju redovne obroke pune raznovrsnog voća i povrća. Bjelančevine iz mesa najbolje će nadoknaditi sojom koju treba da konzumiraju svakog dana, ali tako da ne bude više od 25 grama soje na 75 grama povrća – savjetuje doktor Pfaf.

7 vegetarijanskih obroka

1 Parče crnog hjleba, sojino mlijeko, sojin sir, paradajz, krastavac, jabuka

2 Šnicla od soje, zeleno povrće u obliku salate, voće po izboru

3 Variva, sojin sir, voće po izboru

4 Salata od šargarepe, paradajza, krastavca, svježih cvjetova brokolija, sirovog suncokreta, sirove golice, sjemena lana i susama, maslinovog ulja i origana.

5 Lazanje od spanaća, sojin sir, voće po izboru

6 Paprike sa kinoom i pasuljem, voćni sok

7 Umak sa tikvicama, pirinač, sojin sir, jabuka

Pravilna ishrana, kaže on, podrazumijeva tri, a idealno pet obroka dnevno. Doručak treba završiti do osam sati izjutra, a zatim u tri do četiri sata razmaka treba unositi po jedan obrok: užinu, ručak, užinu i večeru. Za dobro varenje vegetarijancima se savjetuje najmanje 700 do 800 grama povrća dnevno, a od voća se preporučuje jabuka, jer sadrži pektin koji reguliše holesterol i omogućava da se pravilno obavlja funkcija centralnog nervnog sistema.

– Ipak, postoji jedna zabluda kad se govori o vegetarijanskoj ishrani. Činjenica je da mi danas nemamo ni pedalj zemlje, gram vode ili kubik vazduha koji je potpuno čist. Samim tim, prirodne ishrane u onom vidu u kom je nastala danas nema. Najzdravija ishrana je ona koja je redovna i koja snabdijeva organizam svim hranljivim materijama. To su hleb, ulje, žitarice, mleko i mlečni proizvodi, jaje, meso, povrće, voće, šećer i koncentrati – smatra Pfaf.

Prokelj i bundeva u kremastom umaku

Sastojci: pola kilograma prokelja isjeckanog na četiri dijela, 4 mlada crna luka, isjeckana na kolutove, 150 grama sitno sjeckane bundeve, 50 grama anisa isjeckanog na kockice, jedna srednja šargarepa isjeckana na kolutove, 2 kašike ulja od koštica grožđa i 20 g maslaca. Zagrijati ulje u voku i sipati sve sastojke. Dinstati pet minuta, dodati maslac. Kad se maslac rastopi, skinuti sa šporeta i dodati so i promiješati.

Zelena salata sa prelivom od jogurta

Sastojci: Zelena salata, 3-4 lista isjeckana na manje dijelove, 2 šargarepe isjeckane na manje kolutove, perca od crnog luka, sitno sjeckana i pola svježeg krastavca, sitno isjeckanog (po želji).
Preliv za salatu: pola šolje jogurta, čen bijelog luka, sitno isjeckan, kafena kašika taana, malo sitno sjeckanog peršuna, kašika sirove golice i himalajska so (po ukusu). Sve sastojke pomiješati i preliti preko salate.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Milijardu eura ipak nije propalo? Usvojena lista reformi u Bosni i Hercegovini

Radni tim u Bosni i Hercegovini, kojim predsjedava predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, usuglasio je Listu reformi s...

Još vijesti za vas