Utorak, 30 travnja, 2024

Medicinari odlaze u Njemačku

Preporučeno

Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH, razmatrajući radnu verziju novog zakona o radu, izražava zabrinutost, te zahtijeva od Vlade FBiH da omogući da se kolektivni ugovori u roku od godinu usaglase sa novim zakonom, u protivnom može doći do toga da prestaje njihovo važenje.

To bi medicinske radnike dovelo u nezavidan položaj, ukazano je na jučerašnjoj pres-konferenciji Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu u FBiH.

Operativni plan

Dr. Abdul Sarić, predsjednik ovog sindikata, upoznao je novinare sa konkretnim prijedlozima za rješavanje prava radnika, naglašavajući kako je formiran pregovarački tim iz Saveza samostalnih sindikata, a pregovori su počeli prije četiri dana u Ministarstvu rada i socijalne politike FBiH.

“Pregovarački tim je dogovorio, odnosno iznio svoj prijedlog da radni materijal novog zakona o radu dođe u Ekonomsko-socijalno vijeće, gdje će na tripartitnoj osnovi Vlada FBiH, Udruženje poslodavaca FBiH i Sindikat FBiH pronaći najbolja rješenja. Ukoliko ne dođe do toga, a nastavi se derogiranje prava radnika, i to se ne rješava na način na koji je to predviđeno, Savez samostalnih sindikata je donio operativni plan kako i šta ćemo raditi u određenom momentu da bismo to spriječili. Taj operativni plan podrazumijeva aktivnosti od otvaranja socijalnog dijaloga do štrajka uposlenika u zdravstvu”, kazao je dr. Sarić.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Govoreći o položaju medicinskih radnika u FBiH, dr. Sarić je podsjetio kako najmanja satnica u zdravstvu na području FBiH iznosi 1,75 KM, kolika je u Domu zdravlja u Varešu.

“U najvećem broju zdravstvenih ustanova najmanja plata je sa koeficijentom jedan, odnosno rad u zdravstvenim ustanovama iznosi 330 KM, osnovna plata medicinske sestre je 693 KM, doktora medicine, stomatologije i farmaceuta iznosi 1.155, a ljekara specijaliste je 1.386 KM. Ove vrijednosti su 12,5 posto veće u medicinskim ustanovama u Kantonu Sarajevu”, dodao je on.

Upravo se čita:  Više od polovine stanovnika zadovoljno životom u BiH, čekaju se nove investicije

U dosadašnjem periodu, sindikat je otvorio socijalni dijalog sa pregovaračkim timom Federacije o izmjenama i dopunama granskog kolektivnog ugovora.

“Samostalni sindikat nikada nije bježao od dijaloga, pogotovo kada se tiče uposlenika. Nećemo dozvoliti da ovim zakonom budu derogirana i umanjena prava uposlenih, da ih se pretvori u najamne radnike. Ukoliko dođe do smanjenja prava radnika, borićemo se za njihovo pravo na dostojanstven život, koji proističe iz prava na rad”, naglasio je dr. Sarić.

Upravo se čita:  Kanada će kosponzorisati Nacrt rezolucije UN-a o Srebrenici

Trendovi

Ovakav katastrofalan položaj radnika, naglašavaju u strukovnom sindikatu, doveo je do toga da veliki broj medicinskih radnika odlazi iz zemlje, s ciljem poboljšanja životnog standarda, te postoji tendencija, dodao je dr. Sarić, da se ovaj trend u narednom periodu još više pojača.

Tako je za prvi kvartal ove godine 751 građanin FBiH sa školom zdravstvene struke napustio zemlju putem Agencije za zapošljavanje i otišao na rad u Njemačku. Sindikalci podsjećaju da je osnovna plata medicinskog tehničara u FBiH 660 KM, dok je početna plata njegove struke u Njemačkoj 1.800 eura, ljekara početnika 2.500, dok ljekar specijalista ima platu od 3.500 do 4.000 eura.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Mešalić: U Parlamentu FBiH vidimo obrise diktature, bliži se imenovanje Marina Vukoje

Hoće li amandman visokog predstavnika Christiana Schmidta na Ustav FBiH sutra stupiti na snagu? Koji su naredni potezi opozicije?...

Još vijesti za vas