Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Na današnji dan: Osnovan UNICEF, potpisan protokol iz Kyota

Preporučeno

Među historijskim događajima koji su se dogodili na današnji dan, izdvajamo:

1282.  – Preminuo osnivač dinastije Paleologa Mihael VIII Paleolog. Ova dinastija je vladala Biznatijskim carstvom sve do pada Konstantinopolja 1453. godine.

1843. – Rođen njemački bakteriolog Robert Koch, jedan od osnivača medicinske mikrobiologije i dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1905. On je 1882. godine u Fiziološkom društvu u Berlinu iznio vlastitu spoznaju o uzročniku tuberkuloze, patogenom mikroorganizmu štapićastog oblika, koji je po njemu nazvan Kochovim bacilom. Bilo je to revolucionarno otkriće u borbi protiv najopasnije bolesti 19. stoljeća. Također, pronašao je uzročnike kolere, ispitivao malariju i afričku bolest spavanja, te uveo liječenje kininom.

1894.- U Parizu  otvorena prva svjetska automobilska izložba na kojoj se predstavilo devet proizvođača.

1930. – Zbog ekonomske krize zatvoren Bank of United States.

1936. – Britanski kralj Edward VIII napustio prijestolje zbog svoje drage Madam Wallis Simpson. Edwardova je abdicija, nesumnjivo, promijenila i tok historije. Na britanskom ga je prijestolju naslijedio njegov brat, George VI, otac današnje kraljice Elizabethe II.

1937. – Fašistička Italije povukla se iz Lige naroda.

1941. – Njemačka i Italija objavile rat SAD, a Kongres SAD  istog dana objavio rat tim dvjema zemljama.

1946. – Generalna skupština Ujedinjenih naroda (UN)  osnovala UNICEF – Međunarodni fond Ujedinjenih naroda za pomoć djeci u zemljama zahvaćenim ratom.

1972. – Američki astronauti iz broda “Apollo 17” spustili se na Mjesec, u posljednjoj misiji u okviru programa “Apollo”.

1993. – U atentatu poginuo Caglar Yucel, koji je bio ataše za upravne poslove Ambasade Republike Turske u Bagdadu, u Iraku.

1995. – Izraelske trupe na osnovu mirovnog sporazuma Izraela i PLO napustile Nablus.

1997. – U Kyotu potpisan Protokol o zaštiti životne sredine koji predviđa i smanjenje proizvodnje ugljen dioksida i drugih štetnih gasova za koje se smatra da izazivaju efekte “staklene bašte” i globalno zagrijavanje. SAD nisu potpisale protokol uz objašnjenje da bi to štetilo njihovoj privredi. Protokol iz Kjota, koji je potpisala 141 država, stupio je na snagu 16. februara 2005. godine, kada ga je ratifikovala Rusija.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas