Srijeda, 15 svibnja, 2024

Okrenuli leđa poslovima s ugljenom: Norvežani mijenjaju svijet

Preporučeno

Norveški državni investicioni fond, poznatiji kao Naftni fond, okrenuo je leđa ulaganjima u akcije još 15 kompanija čije je poslovanje povezano s ugljem. Uglavnom se radi o sjevernoameričkim i azijskim kompanijama.

Norveški parlament glasao je u junu 2015. godine da fond izađe iz poslovanja s ugljem, tražeći da zbog uticaja na okolinu proda udjele u rudarskim i energetskim kompanijama koje generišu više od 30 posto svojih proizvoda ili prihoda iz tog fosilnog goriva, štetnog po okolinu.

Upravo se čita:  Vlasnik najvećeg tržnog centra u BiH ostao bez višemilionske zarade

Naftni fond, inače najveći na svijetu, trenutno upravlja imovinom vrijednom oko 7,53 biliona norveških kruna (835,6 milijardi eura).

U aprilu je prvo zabranio ulaganja u 52 kompanije i podružnice, od kojih je većina iz SAD i Kine, poput “China Coal Energyja”, AES-a, te “Peabody Energyja”, najvećeg američkog proizvođača uglja.

U srijedu su tom popisu dodali još 15 kompanija i podružnica, uključujući i pet iz SAD, tri iz Japana i dva iz Kine.

Upravo se čita:  Ryanair najavljuje snažan rast na Balkanu: Ciljaju na 11 miliona prevezenih putnika ove godine

Među njima su američke kompanije “Alliant Energy” te “Westar Energy”, zatim kanadska “Emera” te malezijska “Tenaga Nasional”, stoji u saopštenju.

Tržišna vrijednost ulaganja u tih 15 kompanija te 30 njihovih podružnica iznosi oko sedam milijardi kruna, odnosno 807 miliona dolara. Još 11 kompanija stavljeno je na posmatranje.

“Dalja isključenja će uslijediti u 2017. godini”, navela je centralna banka, zadužena za upravljanje fondom u koji se slivaju prihodi od prodaje nafte.

Upravo se čita:  Arapi iznad Sarajeva grade zgradu na mjestu gdje je prije rata bio poznati objekat

“Vrlo je važno naglasiti kako nismo gotovi. Krajnji je cilj izlazak fonda iz ulaganja povezanih s ugljenom”, izjavio je za Washington Post Torstein Tvedt Solberg, član opozicione Laburističke stranke.

Međutim, zabrana neće obuhvatiti rudarske divove “Anglo American”, “BHP Billiton” i “Glencore” jer je njihovo rudarsko poslovanje izvan uglja tako opsežno da taj energent generiše manje od 30 odsto njihovih prihoda.

Izdvajamo

Izdvajamo

Monitoring Istinomjera: Prva godina mandata Vlade FBiH

Nakon prve godine od konstituisanja, Vlada FBiH je od ukupno 495 obećanja, u potpunosti ispunila jedno predizborno obećanje iz...

Još vijesti za vas