Nedjelja, 12 svibnja, 2024

Otpad u moru: U Italiji plastika, u Hrvatskoj mreže, a znate li šta je najveći problem u Neumu?

Preporučeno

Otpad koji se nalazi na dnu neumskog akvatorija predstavlja veliki problem, dok na obali na površini od 50 kvadratnih metara možemo pronaći hiljade i hiljade opušaka van turističke sezone, kazala je Feni koordinatorica projekta DeFisgGear u BiH Marina Fusko.

To je izjavila tokom Radionice “Nauka i pravna država zajedno za čistiji Jadran” koja je u okviru projekta “Sistem upravljanja napuštenom ribarskom opremom u jadranskoj regiji – DeFisggear” počela danas u Sarajevu.

Upravo se čita:  Sve više radnika traži radne vize u Njemačkoj: Urušava li to bh. ekonomiju?

Za razliku od BiH, dodala je, u Italiji najveći problem predstavlja plutajući otpad, dok su u Hrvatskoj to ribarske mreže na dnu mora.

Smatra da je Jadransko more pod snažnim antropogenim utjecajem te da su u okviru projekta rađene procjene količina otpada u različitim okolišnim odjeljcima, ali i utjecaj tog otpada na organizme.

„Ispitivani su želuci organizama i prisustvo mikroplastike u njima i dokazano je da su morski organizmi i morsko stanište pod jakom negativnim utjecajem čovjeka“, pojasnila je.

Upravo se čita:  Igor i Gorica Dodik pronašli način kako izbjeći američke sankcije

Na trodnevnoj radionici učestvuje više od 80 predstavnika iz sedam zemalja koji će prezentirati rezultate projekata i naučnih istraživanja o morskom otpadu u regiji.

Prvi dan posvećen je izgradnji zajedničkog okvira za Jadransko more bez otpada, a preostala dva dana znanstvenim dostignućima u procjeni stanja morskog otpada. Projekt “DeFishGear” provodi se u okviru EU IPA Adriatic programa i ima za cilj osigurati održivo upravljanje morskim i priobalnim otpadom Jadranskog mora.

Izdvajamo

Izdvajamo

Sarajlija Muhamed zna sedam jezika ali ne može pronaći posao u BiH: “Sve štela”

General Jovan Divjak je kum Muhammedu Bojadžiju. Jovo ga je i iznio iz bolnice. Porodicu Bojadži život nije mazio;...

Još vijesti za vas