Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Ovo je zabranjeni otok u Brazilu na kojem živi zlatni poskok čiji otrov topi ljudsko meso

Preporučeno

ovo-je-zabranjeni-otok-u-brazilu-na-kojem-zivi-zlatni-poskok-ciji-otrov-topi-ljudsko-meso

Maštate o putovanju na otok prepun 4.000 svjetskih najsmrtonosnijih zmija koja hvataju ptice i ubijaju ih otrovom koje može rastopiti ljudsko meso?

To je ono što vas čeka ako putujete u Ilha de Queimada Grande, 32 km od obale Sao Paola u Brazilu, koji je dom zlatnog poskoka. Naime, smatra se toliko opasnim da je brazilska vlada zabranila posjete otoku.

Zmijski otok

Ilha de Queimada Grande, nazvan “zmijski otok”, veličine je 430 kvadratnih metara. To je jedino mjesto na Zemlji gdje se nastanjuje zlatni poskok, a osim nekoliko naučnika koji imaju dozvolu da proučavaju zmije svake godine, ljudska noga tamo je rijetko zalazila, piše Smithsonian.

Povremeno ga posjećuje, brazilska mornarica zbog svjetionika izgrađenog davne 1909., a smatra se da ga posjećuju i kradljivci koji su prisvojili zmije čija se cijena na crnom tržištu kreće i do 30.000 dolara.

Ipak, razlog zašto je ova zmija postala toliko smrtonosna prekriven je velom misterije, jer se previše ne razlikuju od svoje ostale braće na kopnu. Dominantna teorija je da je prije 11.000 godina razina mora porasla i odvojila otok od Brazila, te su zmije ostale na otoku ograničenom izvorima hrane spremljene za migraciju ptica. Problem je, međutim, što većini otrova treba vremena da počnu djelovati – ponekad i nekoliko dana. Do trenutka kad je zmijski otrov ubio ptice, one bi se preselile negdje drugo, pa su zmije evoluirale nevjerovatno jak otrov koji može gotovo trenutno ubiti plijen.

Pet puta je snažniji od otrova drugih zmija, a može čak otopiti ljudsko meso. Kada ga ugrize zlatni poskok, čovjek ima 7 posto šansi da umre.

I prije nego što je otok zabranjen, bilo je nekoliko priča o ljudima koji su podlegli od ujeda ovih smrtonosnih grabežljivaca. Jedna priča govori o ribaru kojem se pokvario motor na čamcu. Nakon splavarenja do otoka, odvažio se da uđe u unutrašnjost, nesvjesan opasnosti. Kada je njegov brod na kraju otkriven, pronađen je mrtav u lokvi krvi prekriven ugrizima zmija.

Problematična historija

Druga priča je o posljednjem svjetioničaru koji je nastanjivao otok sa porodicom. Priča se da su bježali glavom bez obzira kada su zmije počele puzati kroz prozore – njihova tijela kasnije su pronađena raspršena diljem otoka.

Naziv samog otoka govori o njegovoj problematičnoj historiji. Ilha de Queimada Grande ugrubo se prevodi kao “otok nemilosrdne vatre”, zbog neuspjelog pokušaja da se na njemu razvije plantaža banana. Međutim, u posljednjih 15 godina broj zmija na otoku se smanjio za čak 15 posto, s obzirom na kombinaciju uklanjanja vegetacije i bolesti.

Međunarodna unija za zaštitu prirode ovu zmiju je stavila na listu kritično ugroženih.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Komšije ponovo šopinguju kod nas

Da su se komšije vratile da šopinguju u BiH, potvrđuje podatak da je za prva tri mjeseca ove godine...

Još vijesti za vas