Srijeda, 8 svibnja, 2024

Plakati “Đenerale, hvala ti za Srebrenicu” u centru Beograda

Preporučeno

Foto: AA
Foto: AA

Na više mjesta u centru Beograda sinoć su se pojavili plakati sa likom haškog optuženika Ratka Mladića

Na više mjesta u centru Beograda u četvrtak navečer, noć uoči 19. godišnjice genocida u Srebrenici, su postavljeni plakati sa likom haškog optuženika Ratka Mladića, komandanta Vojske Republike Srpske. Na plakatima piše “Đenerale, hvala ti za Srebrenicu”, a Mladić je prikazan u vojnoj uniformi, javlja Anadolu Agency (AA).

Na plakatima koji su polijepljeni na autobuskim stajalištima, podzemnim prolazima i zidovima u užem centru prijestolnice Srbije stoji i logotip “Srbska akcija – podvig i borba”.

Upravo se čita:  Nestanak Danke Ilić: DNK nije pronađen ni na jednom izuzetom predmetu

Vojnom zapovjedniku bosanskih Srba Ratku Mladiću trenutno se sudi na Međunarodnom sudu za zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije u Den Haagu.

aa_picture_20140711_2761148_web

Za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici 1995. godine u Međunarodnom sudu za zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije u Den Haagu i pred Sudom BiH dosad je osuđeno 27 osoba. U Haškom tribunalu je pravosnažno osuđeno sedam osoba. Najduža zatvorska kazna izrečena je Radislavu Krstiću, bivšem zamjeniku komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), 35 godina zatvora.

Upravo se čita:  Preminuo otac Tošeta Proeskog: Tužnu vijest objavila kćerka Dora

General VRS Radoslav Krstić osuđen je za saučesništvo u genocidu koji su, prema presudi, počinile snage bosanskih Srba, jer su “odredile za uništenje 40.000 Bošnjaka, stanovnika Srebrenice, koji su kao grupa predstavljali Bošnjake uopšte”.

Pod optužbom za genocid u Srebrenici u Haškom tribunalu u toku je proces protiv više oficira tadašnje Vojske RS, uključujući i generala Zdravka Tolimira, bivšeg pomoćnika Ratka Mladića.

aa_picture_20140711_2761150_web

Haški sud je za zločine u Srebrenici već osudio bivše oficire VRS Momira Nikolića na 27 godina zatvora, Radivoja Miletića na 19, Vidoja Blagojevića na 18, Dragana Obrenovića na 17, Dragana Jokića na devet godina zatvora i Milana Gveru na pet godina zatvora.

Upravo se čita:  Alma popila kafu sa jetrvom, pa s troje djece skočila u rijeku: Njen suprug uhapšen, navodno imao aferu sa drugom ženom

Nakon što je VRS 11. jula 1995. zauzela Srebrenicu, većina muškaraca koji su izdvojeni u Potočarima i uhvaćeni dok su pokušavali preći na teritoriju pod kontrolom Armije RBiH (ABiH), držana je u Bratuncu jedan do tri dana prije nego što su odvedeni na druga mjesta zatočenja i pogubljenja.

Poslije višegodišnjeg skrivanja, za genocid se sudi i bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Nestanak Danke Ilić: DNK nije pronađen ni na jednom izuzetom predmetu

Tokom istrage o nestanku djevojčice Danke Ilić ni na jednom predmetu koji je izuzet nisu pronađeni biološki tragovi, saznaje...

Još vijesti za vas