Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Tegeltija tvrdi da je nametanje Dana državnosti BiH bolesno: Država svakog 25. novembra i 1. marta završi na respiratoru

Preporučeno

Tegeltija tvrdi kako FBiH ima pravo da slavi praznike koje želi prema zakonima koje je usvojila, ali da se oni ne mogu predstavljati kao državnim praznicima.

Milan Tegeltija, savjetnik člana Predsjedništva BiH, tvrdi kako je obilježavanje 25. novembra kao Dana državnosti, odnosno kao državnog praznika antidaytonsko ponašanje.

Ukazavši na to da BiH nema usvojen zakon o praznicima, Tegeltija je rekao kako je obilježavanje Dana državnosti samo još jedan korak u nizu uzurpatorskih aktivnosti bošnjačkih politike i neuvažavanje ustavnog položaja srpskog naroda u BiH.

Upravo se čita:  Tužilaštvo napravilo veliki propust, sutkinja odbila 30 dokaza

– To je nastavak politike nametanja, uzurpacije i prisvajanja BiH i njenih institucija od bošnjačke politike, koja na ovaj simbolički način daje još jedan argument potrebi vraćanja BiH u njene ustavne okvire i punog uvažavanja Republike Srpske i srpskog naroda u BiH, kako je to predviđeno Dejtonskim sporazumom, rekao je on.

Tegeltija tvrdi kako FBiH ima pravo da slavi praznike koje želi prema zakonima koje je usvojila, ali da se oni ne mogu predstavljati kao državnim praznicima. Dodao je kako na osnovu toga ministrica vanjskih poslova Bisera Turković ne može izdavati upute diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu.

Upravo se čita:  Zaharova: Rusija zahtijeva od autora Rezolucije o Srebrenici da povuče dokument

Tegeltija je napomenuo da se predstavljanjem 25. novembra kao praznika BiH na simboličkoj ravni Republici Srpskoj i srpskom narodu u BiH ukazuje da se ne smatraju ravnopravnim kako je to predviđeno Daytonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH.

Istakao je da su državni praznici u svakoj normalnoj državi dani spajanja, a ne razdvajanja, jer su svi saglasni kada je riječ o tim datumima.

Upravo se čita:  Dodik: RS je spremna isplatiti Federaciji dvije milijarde KM i dati Potočare da se raziđemo

– U BiH je drugačije – to su dani razdvajanja. Nametati praznike je do te mjere bolesno i antidržavno ponašanje da BiH svakog 25. novembra i 1. marta završi na respiratoru, zaključio je Tegeltija.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Maršom mira obilježena godišnjica progona više od 20.000 Bošnjaka i Hrvata iz Doboja

Neformalna grupa građana „Putevima spasa i slobode Doboj“, s ciljem njegovanja sjećanja na dane progona i stradanja nesrpskog stanovništva...

Još vijesti za vas