Srijeda, 1 svibnja, 2024

U Split stigao “krokodil”, droga koja jede ovisnike

Preporučeno

krokodil-droga

Baš kao u scenama kultne serije “Breaking bad”, iz ilegalnih kućnih laboratorija, sintetičke droge i na splitsko tržište ulaze na velika vrata!

Zahvaljujući internetu i smart shopovima, lako su dostupne, a budući da im se sastavi svakodnevno mijenjaju, većinom su izvan nadzora. Nabaviti ih se može legalno, jer kada se neka supstancija zabrani, u kratkom roku pojavi se nova varijanta za koju još nije izdana zakonska zabrana, piše Slobodna Dalmacija.

Vrlo popularna, ali i trenutno najopasnija droga na svijetu jest “krokodil”, koji se prije nekoliko mjeseci pojavio i na splitskom crnom tržištu. Već nakon prvog uzimanja uzrokuje užasne posljedice na organizam.

Upravo se čita:  Popustima privlačila klijente: Fatalna Sneža lažnu diplomu ovjerila kod notara, pa dobila licencu, tri godine radila estetske zahvate dok nije uhvaćena

Opijat za siromašne nastao je u Rusiji kao pogubna zamjena za heroin koji je sve skuplji i nedostupniji. I dok se heroin može nabaviti po cijeni od 20 do 50 eura, ovaj dezomorfin proizvodi se od pilula za glovobolju na bazi kodeina, čija cijena iznosi dva eura po pakiranju, a pravi se u kućnoj varijanti.

Upravo se čita:  “Kafa će poskupjeti tri do četiri puta”

Naziv nije slučajan jer ovisnicima koža postaje zelena kao kod reptila. U slučaju da se promaši vena, na koži se trenutačno pojavljuje gnojni čir.

U kasnijim fazama otpada meso, vide se kosti, odnosno doslovno istrunu do smrti! Životni vijek ovisnika je od dvije do tri godine, a prvi ovisnici o “krokodilu” u Hrvatskoj su se pojavili u Osijeku u martu ove godine.

Upravo se čita:  Tri mladića iz BiH otišla u Hrvatsku da služe dobrovoljni vojni rok

Sintetičke droge najčešće se reklamiraju kao hemijski proizvodi namijenjeni medicinskim istraživanjima, a najbolje se prodaju Legal highs, odnosno legalna sredstva za euforiju, koja su i u Splitu najpopularnija.

Proizvedeni su kako bi oponašali učinke kvalitetnijih droga, a najčešće se kupuju u smart shopovima, i to u obliku soli za kupanje, mirisnih proizvoda ili gnojiva za biljke. Legalne su jer se uvoze s upustvom da nisu za ljudsku upotrebu, a korisnici ih piju, šmrkaju, pa čak i unose intravenski.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Prvi maj na bh. moru: Iako je oblačno, ljudi se kupaju u Neumu

Prvi maj je prava prilika za dodatni odmor, a to su iskoristili i mnogi građani BiH, koji su se...

Još vijesti za vas