Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Meteorolozi najavljuju rekordne temperature: Novi toplotni val stiže u BiH

Preporučeno

U našu zemlju ove sedmice stiže treći, od četiri najavljena, toplotna vala koji će zahvatiti i šire područje regiona.

Živa u termometru i jučer se u većini gradova približila 40. podjeljku, a meteorolozi za naredne dane najavljuju i moguće obaranje rekordnih temperatura u Bosni i Hercegovini, prenosi Dnevni avaz.

Kako nam je kazao Željko Majstorović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, rekordna temperatura u Sarajevu izmjerena je 1946. godine i iznosila je 40 stepeni.

“Temperature će rasti do srijede, barem za stepen-dva, i vrlo je moguće da će doći do obaranja rekorda. Poslije srijede očekuje se pad temperature, zahladnjenje za vikend, a potom slijedi još jedan toplotni val”, naveo je za “Avaz” Majstorović.

Upravo se čita:  Porodica Selimović "oči u oči" s doktoricom koja je donijela odluku: Ročište za smrt žene koju su iz UKC Tuzla otpustili, a ona preminula nakon dva sata
Ilustracija
Ilustracija

Stanovnici Mostara i proteklih su noći imali problema sa snom. Kako nam je potvrđeno u Meteorološkoj stanici Bijeli Brijeg, temperatura se nije spuštala ispod 25 stepeni!

Tako je i jučerašnji dan, koji je zvanično obilježila maksimalna temperatura od 40 stepeni, Mostarcima bio skoro nepodnošljiv. Građevinski radnici bili su prisiljeni spas od paklenih vrućina potražiti ispod improviziranih šatora koje su postavili na gradilištu, dok su se gradom pretežno šetali turisti, uz nezaobilazna pokrivala za glavu. U skoro svim radnjama uvedeno je dvokratno radno vrijeme.

Upravo se čita:  Meteorolog Nedim Sladić o vremenskim (ne)prilikama u narednih deset dana

Do kraja sedmice i temperatura u Banjoj Luci mogla bi nadmašiti svoj rekord od 41,4 stepena, koji je izmjeren u julu 2007. godine.

Dakle, vrijeme u čitavoj regiji, pa tako i u BiH je i dalje izuzetno toplo, a mali predah od vala vrućina može se očekivati tek od petka i tokom vikenda.

Ovakvo vrijeme, naravno, vrlo je opasno, posebno za meteoropate, starije ljude i djecu. Preporučuje se uzimanje dosta tekućine, posebno vode i čaja, izbjegavanje zaslađenih napitaka i, podrazumijeva se, alkohola. Također, boravak u rashlađenim prostorijama a sjenovitim mjestima na otvorenom, bez direktnog izlaganja suncu, jer je i intenzitet UV zračenja jako visok.

Upravo se čita:  "Bila je to moja dužnost kao čovjeka i pripadnika OS BiH": Mladen je na putu na posao ugledao porodicu ispred zapaljenog auta, ono što je uradio čin je velike hrabrosti

(Avaz,Bh-index)

Izdvajamo

Izdvajamo

Kako je Srebrenica ponovo vraćena na globalnu scenu?

Nakon što je u petak usaglašen konačni tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici, propali su svi mogući pokušaji da...

Još vijesti za vas