Nedjelja, 2 lipnja, 2024

Bošnjačka djeca u Konjević Polju i Vrbanjcima sutra neće ići na nastavu

Preporučeno

Iako sutra, 2. septembra, u Republici Srpskoj počinje nastava u novoj školskoj godini u osnovnim i srednjim školama, u klupama neće biti osnovci bošnjačke nacionalnosti iz bratunačkog Konjević Polja i Vrbanjaca u općini Kotor Varoš.

Kako je izjavio Muhamed Ahmetović, predsjednik Savjeta roditelja u Osnovnoj školi Konjević Polje, odluka o bojkotu je donesena zbog niza nagomilanih problema s kojima se suočavaju oni i njihova djeca.

Tražili su od rukovodstva škole da se riješi problem vodosnabdjevanja, koji je bio mjesecima aktuelan u prošloj školskoj godini kada taj objekat nikako nije imao vodu.

Osim toga, neriješena su pitanja angažmana Bošnjaka u nastavnom procesu, pa danas, od 38 uposlenih, samo jedna učiteljica Bošnjakinja radi sa djecom, dok, i pored zakonom propisanog prava, djeca ne mogu da pohađaju nastavu iz nacionalne grupe predmeta.

Upravo se čita:  Do kraja juna sa istim tagom kroz Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku

Taj problem je i osnovni razlog da ni učenici bošnjačke nacionalnosti koji pohađaju područno odjeljenje kotorvaroške Osnovne škole “Sveti Sava” u Vrbanjcima, sutra, kada u RS počinje nova školska godina, neće ići na nastavu.

Iako su roditelji bošnjačke djece još prošle godine obraćali svim nadležnim institucijama u RS-u da riješe ove probleme, nisu naišli na razumijevanje.

Ministar prosvjete i kulture RS-a Goran Mutabdžija tvrdi da taj resor nema novaca da uposli dodatni broj nastavnika kako bi se uvela nacionalna grupa predmeta, te navodi da to pravo nemaju ni srpska djeca u FBiH.

Odgovorio mu je potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Ramiz Salkić ističući da ne mogu opravdanja o nedostatku sredstava biti izgovor za kršenje ustava i zakona.

Upravo se čita:  Prije 32 godine vlasti bosanskih Srba su nesrpskom stanovništvu u Prijedoru izdale naredbu da obilježe kuće bijelim čaršafima

Roditelji bošnjačke djece u Vrbanjcima, kojih je 52 posto od ukupnog broja đaka, sutra će se, umjesto svojih školaraca, okupiti ispred škole i ponoviti razloge za bojkot nastave te pozvati da se u razgovoru pronađe kompromisno rješenje.

Osim ovog problema, u RS-u je već nekoliko godina hronični problem i sve manje učenika.

Naime, u osnovnim školama upisano je 1.500, a u srednjim čak 1.800 manje učenika nego što je to bilo prošle školske godine.

Broj đaka u RS-u se iz godine u godinu smanjuje, a i resorni ministar Goran Mutabdžija se slaže da je to zabrinjavajući podatak koji ima brojne posljedice na odvijanje obrazovnog procesa.

Smanjen je broj učenika u odjeljenjima kako bi se sačuvala radna mjesta za većinu nastavnika i profesora, od kojih neki rade s manjom normom, a s druge stran,e to je povećalo materijalne troškove održavanja postojećeg sistema.

Upravo se čita:  U FBiH 260.500 nezaposlenih osoba

Resorni ministar je potvrdio i da problema kada su u pitanju tehnički uvjeti za odvijanje nastave te tvrdi da će se oni „rješavati u hodu”.

Mutabdžija i ministar unutrašnjih poslova RS Radislav Jovičić apelovali su na sve učesnike u saobraćaju da imaju na umu da počinje nova školska godina i da prilagode brzinu uslovima na putu i saobraćajnoj signalizaciji, posebno u blizini škola.

Ove godine akcija „Zaštitimo djecu u saobraćaju” pokrenuta je 15. augusta, sagledavanjem stanja saobraćajne signalizacije u blizini škola, dok će u drugoj polovini septembra u školama biti organizirana predavanja o sigurnosti u saobraćaju.

skolskeklupe

(Fena)

Pročitajte više

Izdvajamo

Izdvajamo

U Njemačkoj od danas nova pravila za radnike koji dolaze iz Bosne i Hercegovine

U Njemačkoj su danas stupila na snagu nova pravila u vezi sa vizama za kvalifikovane radnike iz zemalja izvan...

Još vijesti za vas