Utorak, 21 svibnja, 2024

Bevanda – Ashton: Ekonomija je ključ za napredak

Preporučeno

Foto: Agencije
Foto: Agencije

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, zajedno sa entitetskim premijerima Željkom Cvijanović i Nerminom Nikšićem, sastao se danas u Sarajevu sa visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednicom Europske komisije Catherine Ashton.

Predsjedatelj Bevanda je zahvalio na dolasku u Bosnu i Hercegovinu i izrazio nadu da će ovaj posjet rezultirati stvaranjem uvjeta za rješavanje problema u državi.

Potpredsjednica EK Ashton je uime 28 članica prenijela volju i posvećenost Europske unije budućnosti BiH.

Tijekom sastanka razgovarano je o trenutnoj političkoj situaciji u BiH u svjetlu nedavnih protesta i načinu kako da se dođe do rješenja.

Predsjedatelj Bevanda je rekao da je činjenica da je BiH u teškoj ekonomskoj i socijalnoj situaciji, ali da zabrinjava činjenica da su se demonstracije desile u vremenu koje je obilježeno posvećenosti radu i koordinaciji.

Istaknuo je da je prošla godina završena optimističnim statističkim podacima koji su trebali postati temelj za napredak države, navodeći da je BDP imao rast od 1,4 posto, industrijska proizvodnja rast od šest posto, a rast izvoza je iznosio 6,2 posto i stopa inflacije je bila 0,8 posto.

Upravo se čita:  Podnesena nova krivična prijava protiv Milorada Dodika

Naglasio je i da je, prema podacima MMF-a i Svjetske banke, projecirani rast BDP-a u ovoj godini iznosi 2,8 posto.

Predsjedatelj Bevanda je rekao i da je BiH uspjela stabilizirati financijski sektor.

On je rekao da BiH ima problem zbog visoke stope nezaposlenosti, posebno mladih i obrazovanih osoba i naglasio da je nužno boriti se protiv sive ekonomije koja odnosi veliki dio novca koji bi trebao da pripadne realnim institucionalnim tijekovima.

Predsjedatelj Bevanda je rekao da se pokazalo da institucije sustava nisu funkcionirale i da je to zabrinjavajuće, ističući da je već otvoreni put stranim investitorima koji su imali namjeru da ulažu u BiH ili to već čine, ovim narušen.

On je naglasio i značaj poboljšanja komuniciranja sa civilnim društvom u BiH, ističući da nevladine udruge trebaju da budu kvalitetan korektiv vlasti, neovisan od bilo koje političke opcije.

Potpredsjednica Ashton i predsjedatelj Bevanda su razgovarali i o ekonomiji i ekonomskom rastu u BiH, te na koji način BiH i Europska unija mogu zajedno da rade na daljem povećanju rasta i na otvaranju novih radnih mjesta.

Upravo se čita:  Vučić se suočio sa stvarnošću: Ne možemo spriječiti usvajanje rezolucije o Srebrenici, nemamo nikakve šanse

Predsjedatelj Bevanda je upoznao prisutne sa značajem regionalne suradnje koju podstiče i unaprijeđuje od 2012. godine. S tim u vezi, je dodao da svaki susret na visokoj razini iskoristi za promoviranje neiskorištenih potencijala koje ima BiH i za podsticanje izgradnje Jadransko-jonske autoceste koja će otvoriti puteve za ekonomsku i trgovinsku suradnju najmanje šest država iz okruženja.

Govoreći o putu BiH ka Europskoj uniji, predsjedatelj Bevanda je rekao da treba održati aktivnosti koje su vezane za put BiH ka Europskoj uniji.

– Tražimo od EK da se otvori mogućnost fokusiranja na ekonomska pitanja, što bi podstaklo stvaranje novih vrijednosti i što bi predstavljalo poticaj za mala i srednja poduzeća, a posebno za mlade ljude. Siguran sam da je ključ za rješavanje mnogih problema uspostava efikasnog mehanizma koordinacije na koji smo se obvezali u Bruxellesu, a koji zasigurno donosi prohodnost, efikasnost i uspostavljanje pravila za donošenje odluka uz potpuno poštivanje ustavnih nadležnosti i odgovornosti i što na kraju ima rezultat da BiH govori jednim glasom. Bez obzira na zastoj koji je nastao u njegovom usvajanju, mišljenja sam da razgovori i konsenzus moraju biti prioritet i da nemaju alternativu – rekao je tom prigodom predsjedatelj Bevanda.

Upravo se čita:  Cvijanović: Konaković urušava odnose s prijateljskim zemljama, MVP nije njegova “ćaćevina”

On je istaknuo da je prioritet BiH borba protiv korupcije i organiziranog kriminala i da postojeće sudske, tužilačke i policijske institucije i agencije moraju da rade u punom kapacitetu kako bi građani BiH i svi oni koji dolaze u BiH bili sigurni.

Potpredsjednica Ashton je na kraju susreta rekla da politika i ekonomija moraju da se susretnu i da spremnost potencijalnih investitora u Bosnu i Hercegovinu zavisi od toga koliko se sigurno osjećaju u datom političkom sustavu.

Istaknula je da Europska unija želi pomagati BiH i da će razmotriti mogućnost novog paketa koji bi omogućio ekonomski oporavak i otvaranje novih radnih mjesta Ona je rekla i da je bitno da se što prije pronađe način za rješenje problema i da na tom putu BiH ima punu potporu svih država članica Europske unije, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Izdvajamo

Izdvajamo

Kalesija bogatija za tri doktora medicine: U samo deset dana diplomirale Alisa, Lejla i Nerma

Donje Vukovije nadomak Kalesije u proteklom periodu postale su bogatije za tri doktorice medicine. Alisa Dedić, Lejla Majdančić i...

Još vijesti za vas