Subota, 18 svibnja, 2024

Bosanska kasaba na Nišićkoj visoravni – Etno Begovo selo širi kapacitete i čeka nove goste (FOTO)

Preporučeno

Da osjetite duh tipične bosanske kasabe, tradicije i starina, spremite se na put do Nišićke visoravni.

[wonderplugin_gallery id=”473″]

Na oko 35 km od Sarajeva prema Tuzli, na 30 dunuma zemlje, niklo je etno Begovo selo u koje porodica Nikšić ulaže već osam godina.

Kada su otvorili restoran sa svega 40 mjesta, nisu imali viziju da bi tu jednog dana moglo da nikne cijelo naselje. Dvije do tri kuće postale su tijesne za goste koji bi ostajali na konaku, pa je odlučeno da se prošire kapaciteti.

– Sada u selu može da noći i do 35 ljudi. Ali, kuće za prenoćište planiramo i dalje graditi. U toku je izgradnja dvije, sa kojima ćemo dobiti još do 10 soba – kaže u razgovoru za portal “eKapija” Kenan Nikšić, jedan od vlasnika etnosela.

Upravo se čita:  Evo koliku ćete kaznu platiti ako u Hrvatskoj ne poštujete razmak između vozila

U etno Begovom selu izgrađena je čaršija koju čine tradicionalne kuće, uvezane kaldromom, a građene kao one od prije stotinu godina. Stare ploče sa nazivima ulica i poštanskim brojevima iz Sarajeva završile su upravo na ovim kućama.

Vlasnici etno Begovog sela rade na tome da ono postane tipično bosansko selo.

– Ovo je jedino etnoselo sa džamijom i sahat kulom u BiH – kaže Kenan Nikšić.

A “krivac” za gradnju ovog autentičnog kompleksa je njegov otac, Mirsad Nikšić, i očeva ljubav prema sakupljanju starina.

– Više od 20 godina otac je kolekcinar starina i kulturnog nasljeđa Bosne, ali i okruženja. Tu je hiljade i hiljade eskponata među kojima su oruđe, ratni amblemi, oružje, granate, posteri razne tematike…Zbog prirodnih ljepota Nišićke visoravni, selo je niklo baš tu – kaže Kenan Nikšić.

Upravo se čita:  Potvrđena optužnica protiv trojice službenika MUP-a KS zbog zloupotrebe položaja i primanja dara: Ovo su njihova imena

Osim muzeja sa velikim brojem antikviteta, smješten je restoran u kome svaki kutak odiše duhom prošlih vremena. Unutrašnji zidovi restorana ukrašeni su naslovnicama i isječcima iz dnevne štampe i časopisa koji su postojali u BiH prije nekoliko decenija. Neobično je to da se na visokim gredama restorana nalaze igračke za djecu koje je teško pronaći bilo gdje drugo.

Naš sagovornik kaže da planiraju širiti kapacitete etnosela narednih 10 godina. U vlasništvu porodice Nikšić je 200.000 metara kvadratnih zemlje.

– Broj turista se povećava, pa se javlja potreba za novim sadržajima. Na preostaloj površini planirali smo da izgradimo staru čaršiju po uzoru na sarajevsku, te šetališta, igrališta, jezero. Pritom, neće biti narušavanja ekosistema, sve radimo u simbiozi sa prirodom – kaže Nikšić.

Upravo se čita:  Krađa dva miliona KM u BiH: Pljačkaši su vlasnicu mjenjačnice pratili danima, znali su šta je u torbama

Dodaje da je nedavno izgrađena sportska sala, koja je namijenjena za meditaciju, jogu, ali i borilačke vještine.

Za dobu ishranu i lagan san, ne morate brinuti. To će vam obezbijediti svjež planinski vazduh, hrana spremljena po tradicionalnoj bosanskoj recepturi i mir Nišićke visoravni, u kome nema čak ni internet konekcije.

Nikšić kaže da je moguć i uzgoj domaćih životinja u budućnosti, čije bi proizvode koristili za potrebe etnosela.

On priča da im turisti dolaze iz svih dijelova bivše Jugoslavije, te Arapi i Skandinavci.

– Nadamo se da će se njihov broj i broj zemalja iz kojih dolaze povećati. Otvoreni smo za svaki vid saradnje sa regionom, kao i njihovim agencijama – kaže jedan od vlasnika etno Begovog sela za “eKapiju”.

Izdvajamo

Izdvajamo

Dragičević kod Hadžifejzovića otkrio ime: On je ubio mog sina!

Davor Dragičević, otac ubijenog Davida Dragičevića, rekao je u Centralnom dnevniku na Face TV da zna ime ubice svog...

Još vijesti za vas