Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Drama u Pragu: Bayern nakon penal lutrije pobijedio Chelsea

Fudbaleri Bayerna po prvi put u historiji kluba osvojili evropski Super kup nakon što su savladali Chelsea tek nakon penala, a poslije 120 minuta rezultat je glasio 2:2.

Tokom čitavog susret izabranici Guardiole su nametnuli visok ritam te smo gledali zaista odličan susret, s druge strane Mourinho se očekivano odlučio igrati na kontra napade.

Upravo poslije jedne polu kontre Chelsea je i došao u vodstvo, a na asistenciju Schurllea Torres je u 8. minuti rutinski matirao Neura.

Bayern je u prvom dijelu uglavnom prijetio preko večeras raspoloženog Riberya, ali svi pokušaji su bili bezuspješni tako da se na odmor otišlo pri rezultatu 0:1.

Međutim, najbolji igrač Evrope u prošloj sezoni je već na startu drugog poluvremena, tačnije u 47. minuti izvrsnim golom donio izjednačenje bavarskom gigantu.

Do kraja utakmice oba kluba su imala po nekoliko prilika, posebice londonski Plavci koji su u 78. minuti preko Ivanovića pogodili prečku, ali ipak nije bilo rezultatskih promjena te je meč ušao u produžetke.

U 85. minuti Ramires je dobio drugi žuti karton pa je Chelsea posljednjih pet minuta kao i kompletne produžetke odigrao sa igračem manje.

Mourinhovi fudbaleri su do novog vodstva došli već na samom startu prvog produžetka, u 93. minuti Hazard je sjajno nanizao nekoliko protivničkih igrača i matirao večeras po drugi put nemoćnog Neuera.

bfe9f880a0cd8bd4029f479e289f4ed8Nastavak produžetka donio je totalnu ofanzivu kluba iz Njemačke, ali je monstruozni Cech sa nekoliko odličnih odbrana svom tim ostavljao u igri. Češki golman je u 108. minuti u dva navrata zaustavio Mandžukića, a u 118. minuti odbranio je i slobodnjak Riberya.

Kada se očekivao kraj susreta, samo nekoliko sekundi prije isteka 120. minute Dante je pogodio za 2:2 te je pobjednik odlučen penal lutrijom.

U izvođenju jedanaesteraca bolje su se snašli fudbaleri Bayerna te se na pravi način revanširali za poraz u finalu Lige šampiona 2012. godine, rezultat nakon penala glasio je 5:4, a konačni 7:6.

Ključna je bila peta serija kada je Shaqiri savladao Cecha, a Neur odbranio penal Lukakuu.

Tako je njemački klub došao do prvog evropskog Super kupa u historiji, dok s druge strane Jose Mourinho još uvijek čeka na osvajanje istog.