Petak, 3 svibnja, 2024

Historijska pobjeda rukomentne reprezentacije BiH

Historijska pobjeda naših najboljih rukometaša na SP u Kataru. U dvorani Lusail u Kataru rukometna reprezentacija BiH u svojoj historijskoj utakmici na Svjetskom prvenstvu pobijedila je ekipu Irana rezultatom 30:25.

54b90905-4f0c-4f6e-b7a0-0f3bb0765237-repka-katar-13-718x446

LUSAI (AA) – Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u prvom kolu grupe “B“ Svjetskog prvenstva u Kataru danas je ostvarila historijski trijumf, pobijedila Iran teže nego se očekivalo, rezultatom 30:25. javlja Andolu Agency (AA).

U derbiju debitanata na planetarnim šampionatima Iranci su bili bolji u prvom poluvremenu, te su na odmor otišli sa prednošću od četiri gola razlike – 16:12. Do 20. minuta igralo se “gol za gol“, a onda su Azijati ostvarili prednost od dva pogotka (9:7), koju su do odlaska na odmor povećali ponajviše zahvaljujući dekoncentraciji, odnosno lošoj igri bh. rukometaša.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Međutim, BiH je furiozno ušla u drugi period utakmice, te ostvarila seriju od sedam golova, totalno tok meča preokrenuvši u svoju korist. Iran je postigao gol tek poslije devet minuta i 30 sekunda igre u drugom poluvremenu, pa je na semaforu u 40. minutu pisalo 19:17 za BiH.

Ipak, potom Iran stiže prednost protivnika, da bi izabranici selektora Dragana Markovića ponovo ubacili u “brzinu više“ i u 50. minutu odlijepili se na “plus pet“ – 25:20. Ispostavilo se, BiH je na taj način prelomila susret u svoju korist. Do kraja evropska reprezentacija zadržala je prednost, slavivši u konačnici – 30:25.

Upravo se čita:  Struja neće poskupjeti! FERK odbio dati saglasnost Elektroprivredi BiH za korekciju cijene

U drugoj utakmici koja je počela u 13 sati, u grupi “A“ Rusija je bez većih problema savladala Saudijsku Arabiju – 27:17. U prvom susretu grupe “A“ domaćin Katar sinoć je pobijedio Brazil (28:23).

54b90907-03d4-4d41-83f6-0ecdb0765237-repka-katar-15-718x446

BiH će u drugom kolu grupe “B“ sutra igrati protiv Austrije (19 sati), dok će Iran na megdan Makedoniji (17).

-Današnje utakmice-

Na SP u Kataru danas će se igrati preostale utakmice prvog kola po grupama: “A“: Španija – Bjelorusija, Slovenija – Čile (15 sati); “B“: Makedonija – Tunis (15), Hrvatska – Austrija (17); “C“: Alžir – Egipat (17), Francuska – Češka Republika (19), Švedska – Island (19); “D“: Poljska – Njemačka (17), Danska – Argentina (19), piše Anadolu Agency.

Upravo se čita:  Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

– Historijske pobjede nad Iranom –

Interesantno, i fudbalska reprezentacija BiH prvu historijsku pobjedu na Mundijalima ostvarila je nad Iranom. Desilo se to 25. juna prošle godine u Salvadoru, kada su igrači tadašnjeg selektora Safeta Sušića slavili sa 3:1. No, trijumf u trećem kolu grupne faze takmičenja nije im bio dovoljan za plasman u osminu finala SP.