Subota, 4 svibnja, 2024

Mreža pravde u BiH: Građani smatraju da na oblast pravosuđa postoji znatan politički utjecaj

Preporučeno

Foto: Anadolija
Foto: Anadolija

Percepcija javnosti o efikasnosti pravosuđa u BiH nije najbolja, a najveći broj ispitanika smatra da na ovu oblast postoji znatan politički utjecaj – kazao je danas u Sarajevu kopredsjedavajući Koordinacionog odbora Mreže pravde u BiH Saša Madacki.

On je na konferenciji za medije naveo da je Mreža pravde radila istraživanje koje je pokazalo da građani za oblast pravosuđa imaju dva ključna stava – da je ono neefikasno te nedovoljno transparentno, odnosno da nedovoljan broj informacija o radu pravosuđa dolazi do javnosti.

Također, ocijenjeno je da sudovi i tužilaštva pokazuju minorne učinke kada je u pitanju sankcionisanje korupcije.

Upravo se čita:  Vremenska prognoza za naredne dane: Malo kiše, malo sunca

Madacki stoga potcrtava da će Mreža pravde u BiH u narednom periodu raditi na mijenjanju takve percepcije. Mreža, koja okuplja 64 organizacije civilnog društva u različitim oblastima, već duže vrijeme zagovara uvođenje jedinstvenog sistema finansiranja pravosuđa u BiH, s obzirom na to da se ta oblast sada finansira iz čak 14 izvora.

Time bi, kazao je on, znatno bili eliminisani različiti pritisci na pravosuđe, a ono bi povećalo stepen nezavisnosti.

Edita Pršić iz Fondacije lokalne demokratije, podsjetivši da je danas prvi dan predizborne kampanje u BiH, pozvala je građane da ove godine glasaju za kandidate koji će raditi u interesu pravne države.

Upravo se čita:  Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

Također je govorila o servisu besplatne pravne pomoći koji djeluje na području cijele BiH. Podvlači da postoji nekoliko zakona u Federaciji BiH i RS-u koji tretiraju ovu oblast, te da se Mreža pravde već pet godina zalaže za donošenje jedinstvenog državnog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći kako bi pristup bio jednak za sve građane.

– Kršanja osnovnih ljudskih prava u BiH su prisutna, kao što su pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, zapošljavanje ili obrazovanje. Nerješavanje jednog pravnog pitanja imat će dalekosežne posljedice na sve oblasti i dugoročno nanijeti štetu svim građanima BiH – kazala je ona.

Upravo se čita:  Milijardu eura ipak nije propalo? Usvojena lista reformi u Bosni i Hercegovini

Naglašeno je da je nepoznavanje propisa i mehanizama zaštite osnovnih ljudskih prava veliki problem kod građana, a često i neprepoznavanje da im je neko pravo povrijeđeno.

U ovom trenutku 81 sud i 20 tužilaštava djeluju u okviru četiri pravosudna sistema – BiH, FBiH, RS i Brčko Distrikta. Na snazi je 15 zakona koji za predmet imaju osnivanje, strukturu i funkcionisanje tužilaštava u BiH.

Bosna i Hercegovina jedina je zemja u Evropi koja nema uspostavljen Vrhovni sud. Informacija iz marta ove godine ukazuje da je u bh. sudovima trenutno više od dva miliona neriješenih predmeta.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Snižene cijene peleta i ogrevnog drveta

Cijene peleta i ogrevnog drveta u entitetu Republici Srpskoj znatno su opale, a građanima se preporučuje da sada, ako...

Još vijesti za vas