Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Proces rješavanja sudbine nestalih u BiH spor, selektivan i politizovan

Preporučeno

Povodom 30. augusta, Međunarodnog dana nestalih, Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj izrazio je zabrinutost zbog, kako je navedeno, sporog, selektivnog i politizovanog procesa rješavanja sudbine nestalih u Bosni i Hercegovini i pozvao sve nadležne institucije da preduzmu sve neophodne mjere kako bi se rasvijetlila sudbina više od 3.000 osoba koje se i dalje vode kao nestale, prenosi Anadolu Agency (AA).

Napominju da vlasti Bosne i Hercegovine moraju uložiti sve neophodne resurse za pronalaženje grobnica, ekshumaciju i identifikaciju tijela, te osigurati punu uključenost pravosudnih institucija i istražnih tijela u ovom procesu, prvenstvo tužilaštava i policije, kako bi se ne samo ubrzao proces traženja i identifikacije nestalih lica, nego i pronalaženje i kažnjavanje počinilaca.

“Vlasti Bosne i Hercegovine i njenih entiteta moraju unaprediti postojeću praksu pružanja socijalne i ekonomske podrške civilnim žrtvama rata, koja je nepovoljnija od one koja se pruža ratnim veteranima. Stoga apelujemo na vlasti u BiH da hitno izmijene važeće zakonske propise, te donesu zakone koji će porodicama nestalih osoba garantovati bar isti tretman koji imaju ratni veterani. S tim u vezi napominjemo da se Zakon o nestalim osobama BiH mora dosljedno poštovati i u dijelu koji uključuje osnivanje Fonda za porodice nestalih”, navodi se u saopštenju Helsinškog odbora za ljudska prava u RS-u.

Odbor je upozorio i na nedopustivu politizaciju procesa traženja nestalih osoba.

“Političke elite u BiH pitanja nestalih lica zloupotrebljavaju za ostvarivanje svojih kratkoročnih političkih ciljeva, otvaraju ova pitanja skoro isključivo tokom predizbornog perioda i u međustranačkim obračunima, ne prežući pri tome ni od iskorištavanja i manipulacije udruženja porodica nestalih”, istakli su iz Odbora.

Navodi se da rješavanje sudbine nestalih lica, te prolažanje i kažnjavanje počinilaca mora biti prioritetna aktivnost vlasti u BiH, te da su rezultati tih napora jednako važni i za porodice nestalih, ali i za procese pomirenja, izgradnje mira i normalizacije odnosa bosanskohercegovačkog društva u cjelosti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Dvoje maloljetne djece ostalo bez majke: Ovo je žena koja je preminula nakon što ju je ljekar pustio na kućno liječenje

Nataša Žabić (44) iz Sremske Mitrovice je preminula je prošlog četvrtka nakon što ju je ljekar pustio na kućno...

Još vijesti za vas