Utorak, 7 svibnja, 2024

Rasmussen: ‘Bosanski model’ za Siriju

Preporučeno

un-sirija

Rasmussen je u svome govoru na međunarodnom simpoziju “Mir, akteri, problemi i rješenja na Bliskom istoku”, održanom na Univerzitetu “Hasan Kalyoncu” u Turskoj, istakao da se u svijetu još uvijek dešavaju strašni ratovi

Bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen izjavio je da međunarodna zajednica mora pomoći da se u Siriji postigne političko rješenje slično onom u Bosni i Hercegovini kojim je okončan rat od 1992. do 1995. godine, javlja Anadolu Agency (AA).

Rasmussen je u govoru na međunarodnom simpoziju “Mir, akteri, problemi i rješenja na Bliskom istoku”, održanom na Univerzitetu “Hasan Kalyoncu” u Turskoj, istakao da se u svijetu još uvijek dešavaju strašni ratovi.

Upravo se čita:  Influenserica iz Njemačke sa 230.000 pratitelja ukrala odjeću u vrijednosti 1.700 eura

“Mnogi Sirijci su morali pobjeći iz svoje zemlje. Birali su ili da žive pod šatorima ili da ostanu u ratu. Za mnoge od njih Turska znači sigurnost”, rekao je Rasmussen.

Podsjetio je da se Sirija nalazi u građanskom ratu zbog namjere Bashara al-Assada da zadrži vlast pod svaku cijenu. Za Irak je kazao kako je poprište sektaških sukoba i zemlja sa vrlo nestabilnom vlašću.

Tokom govora se dotakao i terorističke organizacije ISIS, naglasivši kako ta organizacija nema veze sa islamom.

“Ova grupa niti predstavlja islam niti je država. Djeluje samo uz pomoć terorizma, nasilja i ubistava”, kazao je Rasmussen.

Upravo se čita:  Drama na letu za Frankfurt: 70 putnika povraćalo, intervenisale hitne službe

Istakao je da je proces “Arapskog proljeća”, koji još uvijek traje u arapskom svijetu, pokrenula omladina u arapskim zemljama kako bi u budućnosti živjeli u boljim uslovima života i u slobodi. Podsjetio je kako je Assadov režim upotrebom sile reagovao protiv okupljenih demonstranata na ulicama.

“Režim je izveo napade protiv njih. Assad je odgovorio vojnim trupama, tenkovima i raketama. Rat koji je počeo kao rat za slobodu pretvorio se u borbu za opstanak. To je, naravno, bila prilika za djelovanje ekstremnih ideoloških grupa kao što je ISIS”, kazao je bivši generalni sekretar NATO-a.

Upravo se čita:  Adisu Ahmetoviću dijagnosticiran karcinom: "Ovaj nalaz jako je pogodio moju porodicu i mene"

Ipak, smatra kako bi, kako kaže, bosanski model podjele vlasti mogao biti najadekvatnije rješenje za prestanak sukoba i u Siriji.

“Sirijski režim je izrazito tvrdoglav i uporan, a opozicija duboko podijeljena. Ovdje je moguće uvesti bosanski model. Znači, blaga podjela. Moć i vlast raspodjeljeni na nivo lokalnih zajednica u okviru države. Naravno da ovo nije idealno rješenje. Vjerske, etničke i političke podjele u Siriji su dublje nego na Balkanu. Ali, međunarodna zajednica mora pronaći rješenje u Siriji poput onog u Bosni”, istakao je Rasmussen.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Zeničanka pala sa prozora stana, životno ugrožena, prevezena na KCUS

Četrdesetdevetogodišnja P. E. iz Zenice pala je danas oko 10.30 sati sa prozora stana na drugom spratu, zgrade u...

Još vijesti za vas