Petak, 3 svibnja, 2024

Studenti protestima traže Erasmus+: Vrijeme za promjene u BiH

Preporučeno

Studenti su odlučili protestvovati u nekoliko bh. gradova jer se vlasti ne mogu dogovoriti o programu Erasmus+.

Foto: AA
Foto: AA

Više stotina studenata okupilo se nešto prije podneva ispred zgrade Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu kako bi protestvovali zbog nemogućnosti sudjelovali u Erasmusu+, programu Europske unije koji pruža mogućnost stipendiranja i razmjene studenata.

Protestima su se pridružili i studenti koji su došli, kako kažu, “da izraze nezadovoljstvo, jer će zbog bh. političara morati ostati studirati u Bosni i Hercegovini”.

Studenti nose transparente na kojima piše “Revolucija – jedina solucija”, “Hoćemo uslove za učiti”, “Putuj Evropo, nemoj čekati na nas” i druge.

Protesti se, osim u Sarajevu, održavaju u Banjoj Luci, Tuzli, Mostaru i Bihaću, a studenti će, kako je najavljeno, bh. vlastima pročitati i svoje zahtjeve.

“Banjalučki studenti svojim su okupljanjem ukazali da neće da trpe pasivno ponašanje političara prema mladim ljudima”, izjavila je Marija Bliznac, jedna od organizatorica protesta u Banjoj Luci, kojem se odazvalo samo 30-ak akademaca.

Upravo se čita:  Poznato kad kreće isplata uvećanih penzija u FBiH: Evo koliko sada iznose

Organizator protesta je neformalna grupa (R)Evolucija+, koja kaže da je nesudjelovanje Bosne i Hercegovine u programu Erasmus+ “kap koja je prelila čašu”.

“Ljuti smo. Tužni. Ogorčeni. Potlačeni… Ne znam da li i postoje riječi koje mogu opisati naše osjećanje. Živimo u tamnom vilajetu”, navode u priopćenju organizatori demonstracija te poručuju: “Pokažimo da nismo praznoglavi i uspavani mediokriteti u masi koji klimaju glavom i pristaju na sve. U svima vama leži mrva nade da ćemo jednoga dana imati prilike kao i sva druga omladina na ovom svijetu.”

Potpora studentskim protestima stigla je s različitih strana a rektor Sveučilišta u Sarajevu Muharem Avdispahić kazao je kako apsolutno razumije studente.

“Zaustavljanje projekata kakav je ‘Erasmus +’ zapravo je zaustavljanje europskih procesa u ovom društvu”, kazao je rektor Avdispahić.

Upravo se čita:  Sunčan kraj aprila, temperature blizu 30 stepeni, onda prvomajski obrt u cijeloj Bosni i Hercegovini

Pristupanje Bosne i Hercegovine programu Erasmus+ trenutno osporava bh. entitet Republika Srpska, a nadležni kao razlog takvoj odluci navode ekonomsku isplativost programa u koji država treba investirati dva milijuna eura.

U RS-u su takvu odluku obrazložili protivljenjem uspostavi agencije na državnoj razini koja bi koordinirala provedbu programa, što je i kriterij EU, te navodnim nepostojanjem jasnih kvota koje bi osigurale preciznu participaciju RS u različitim segmentima programa.

Vlada u Banja Luci inzistirala je na stajalištu kako je obrazovanje u BiH u isključivoj ovlasti entiteta te kako država tu ne smije igrati nikakvu značajniju ulogu.

Predsjednica vlade RS-a Željka Cvijanović na kraju je, u petak uvečer, potvrdila kako su iz tog entiteta ipak promijenili mišljenje te će dati suglasnost za sudjelovanje.

Program Erasmus+ “težak” je blizu 14 milijardi eura i ako bi se samo jedan posto od njega investirao u Bosnu i Hercegovinu, to bi iznosilo 140 milijuna eura, pa bi, u usporedbi s uloženim novcem, čak i promil opravdao ekonomsku računicu, poručuju organizatori prosvjeda.

Upravo se čita:  Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Za sudjelovanje u Erasmus+ programu, koji traje od 2014. do 2020. godine, Bosna i Hercegovina je morala potpisati ugovor s Europskom komisijom i na godišnjoj razini platiti oko 115.000 eura, no problem je nastao jer Bosna i Hercegovina nema ministarstvo obrazovanja na državnoj razini, tako da je odgovornost pala na Ministarstvo civilnih poslova.

Ukoliko bh. vlasti ne postignu zajednički stav, Bosna i Hercegovina neće biti u mogućnosti ni primjenjivati ono što Erasmus+ pruža za cijelu jednu novu obrazovnu razinu, a to su osnovne i srednje škole.

Erasmus+ je novi program EU-a za obrazovanje i osposobljavanje mladih, koji počinje u siječnju i ima za cilj povećati vještine i zapošljivost te modernizirati obrazovanje i rad s mladima.

(Al Jazeera Balkans i agencije)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Snižene cijene peleta i ogrevnog drveta

Cijene peleta i ogrevnog drveta u entitetu Republici Srpskoj znatno su opale, a građanima se preporučuje da sada, ako...

Još vijesti za vas