Subota, 4 svibnja, 2024

Moskva pripremila rezoluciju o BiH kao odgovor Britancima

Preporučeno

Ruska delegacija u Ujedinjenim nacijama podijelila je svim članicama Savjeta bezbjednosti nacrt svoje rezolucije o BiH, kao kontraprijedlog britanskom dokumentu o Srebrenici.

Rusija, naime, smatra da Savjet bezbjednosti ima zadatak da postigne dogovor o tekstu koji bi donio istinsku korist cijelom regionu, pa je prijedlog Moskve usredsređen na pitanja koja predstavljaju osnovu za saradnju i mirnu koegzistenciju država regiona, a ne na pitanja koja jačaju tenzije, navode Večernje novosti.

Ideja Rusije je da Savjet bezbjednosti još jednom potvrdi podršku Dejtonskom sporazumu i da se najoštrije osude svi zločini počinjeni tokom svih sukoba u bivšoj Jugoslaviji.

Upravo se čita:  Adisu Ahmetoviću dijagnosticiran karcinom: "Ovaj nalaz jako je pogodio moju porodicu i mene"

S druge strane, Srbija će se najvjerovatnije danas još jednom, drugim pismom u posljednjih 10-ak dana, obratiti članicama Savjeta bezbjednosti kako bi ukazala na pogubnost i štetnost britanske rezolucije o Srebrenici, koja neće donijeti ništa dobro ni Srbiji, ni cijelom regionu.

Beograd će obavijestiti članice Savjeta bezbjednosti da je i novi prijedlog rezolucije Velike Britanije neprihvatljiv za Srbiju, jer su u tekstu napravljene samo kozmetičke izmjene i praktično samo smanjen broj upotrebe riječi “genocid”.

Upravo se čita:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj: Za Bosankom bio raspisan nalog za hapšenje

U pismu Srbije biće navedeno da britanski nacrt rezolucije baca stigmu na cijeli srpski narod i da bi bilo pogubno da se ovakvim potezom Srbi historijski označe kao genocidna nacija.

Gotovo je izvjesno da će britansku inicijativu podržati još dvije stalne članice Savjeta bezbjednosti – SAD i Francuska, a London se uzda i da će predstavnici Čada, Jordana, Litvanije, Malezije i Novog Zelanda u Savjetu bezbjednosti podići ruku za usvajanje dokumenta.

Upravo se čita:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj: Za Bosankom bio raspisan nalog za hapšenje

Tako je, kako se dodaje, trenutni odnos snaga u SB 8:7 za britansku inicijativu, što znači da bi rezolucija Londona prošla sa tijesnom većinom.

Za usvajanje dokumenata u Savjetu bezbjednosti potrebno je da glasa osam od 15 članica Savjeta bezbjednosti pod uslovom da nijedna od stalnih članica ne uloži veto.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Snižene cijene peleta i ogrevnog drveta

Cijene peleta i ogrevnog drveta u entitetu Republici Srpskoj znatno su opale, a građanima se preporučuje da sada, ako...

Još vijesti za vas