Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Bliži se Kurban-bajram: Koliko koštaju ovogodišnji kurbani?

Preporučeno

Sarajlija Ahmet H. posljednjih nekoliko srijeda rano ujutro se iz starog dijela grada zaputi na stočnu pijacu na Stupu. Razlog je samo jedan: kurbani. Prođe pored mnogih bandera na kojima neznanci nude kurbane po 260 KM, a koje će oni paziti do Kurban-bajrama, 15. oktobra, piše Otisak.ba

“U mojoj kući, otkako znam za sebe, nikada nije bilo a da se ne zakolje makar jedan kurban”, kaže 65-godišnjak, ne krijući da je ove godine još prije nepuni mjesec mislio da će ta tradicija biti prekinuta:

“Kriza je, sve je poskupjelo, ali iako znam da me ni Bog ne duži da obavim ovu dužnost ako ne mogu, mene je nešto počelo proganjati i rekoh ženi: Malo ćemo se stisnuti, uštedjeti od svega, ali ja ne mogu bez kurbana”.

On nam kaže da se osrednji ovnovi, za koje se on svake godine odluči, a dosad je uvijek u ovo doba nabavljao po dva i hranio ih sam sve do Bajrama, kreću od 350 do 400 maraka. Prošle srijede je na stupskoj pijaci meso bilo skuplje nego prethodne, za pola marke.

Upravo se čita:  Arijana Memić traži zabranu ispijanja kafa policajcima MUP-a KS za vrijeme radnog vremena

“Sada je kilo žive vage 5,5 maraka”, govori Ahmet, ne krijući da mu pogled često odluta i prema ovnovima koji, brat bratu, ne mogu vrijediti manje od 600 maraka, piše “oslobodjenje.ba”.

“Ima još do Bajrama”, govori Sarajlija, čija djeca, također, nastavljaju tradiciju ispunjavanja ove islamske dužnosti i to je ono što mu je od svega najdraže. Još bi bio sretniji da i oni, kao što se to uvijek radilo u njihovoj kući, sami zakolju svoj kurban ili da to neko u avliji učini za njih. No, druga vremena, drugi običaji. Jednom sinu se klanje kurbana obavlja na Jarčedolima, tradicionalnom mjestu za te obrede u Sarajevu, a drugi sin kurban uplati preko Muslimanskog dobrotvornog društva Merhamet, koje je tokom proteklog rata započelo svoju akciju Kurban, u saradnji sa Merhametom Australije, zahvaljujući kojoj se osigurava dovoljno mesa za dvadesetak Merhametovih kuhinja širom Bosne i Hercegovine.

Upravo se čita:  Pogledajte kako je letio njemački vojni avion iznad BiH

“U tim kuhinjama se dnevno priprema više od 8.000 obroka”, kaže Ruždija Adžović, portparol Društva, dodajući da se meso dijeli i socijalnim ustanovama, kolektivnim i centrima za odvikavanja od droge, staračkim domovima, povratnicima, kao i ostalim socijalnougroženim osobama tokom Ramazanskog i Kurban-bajrama, ali i građanima na kriznim područjima u svijetu.

Akcija Kurban, koja traje godinu, nije komercijalna, već isključivo humanitarna, ističu u Merhametu, gdje se mogu uplatiti i domaći kurbani. Njihova vrijednost je 350 KM. Cijena australijskih je prošlogodišnja – 250 KM.

“Naravno, Merhamet ima dosta troškova kao što su skladištenje i odgovarajući transport mesa, plaćanje veterinarskih i carinskih dažbina, hladnjača”, napominje Adžović.

Ne nabavlja Merhamet jedini kurbane iz Australije. I Islamic Relief iz BiH već 21 godinu na taj način pomaže vjernicima da obave svoju islamsku dužnost. Direktor ove organizacije Velija Semir Kukuruzović kaže da uplata za kurban kod njih iznosi 230 KM.

“Od ukupnih dosadašnjih uplata godišnje se obično sakupi oko 40 tona ovčjeg mesa, naglašava Kukuruzović, te dodaje da se Islamic Reliefu ovim povodom jave i donatori iz inostranstva.

Upravo se čita:  Stiže nam “gost” iz Afrike: BHmeteo objavio prognozu za prva tri dana maja

Zahvaljujući njima sakupi se još 40 tona, koje Islamic Relief distribuira ustanovama istog profila kao što su one kojima pomaže Merhamet. Kukuruzović posebno izdvaja saradnju sa jednom takvom u Doboj-Istoku, u kojoj borave zdravstveno ugrožene, a napuštene osobe.

– Nama je i inače cilj doprijeti do sredina koje iz raznih razloga zaobilaze djelioci pomoći”, ističe Kukuruzović, dodajući da njihov kurban bude podijeljen u sedam dijelova, koji su vakuumirani, čime se doprinosi zdravstveno-higijenskoj zaštiti.

O halal-principima klanja i kvalitetu australijskih kurbana brinu nadležne australske institucije, između ostalih, vlada Australije i organizacija za halal- certificiranje i kontrolu Islamic Co-Ordinating, Council of Victoria (ICCV) i njihovo distribuiranje korisnicima počinje dva tri mjeseca nakon Bajrama. Naravno, svaki uplatilac kurbana može podići svoju trećinu, a može je se i odreći. Tako je i u slučajevima uplaćivanja kurbana koje provodi IZBiH, preko svojih mešihata, namijenjenih prvenstveno medresama. Prema odluci Rijaseta IZBiH, cijena tih kurbana je 350 KM, kao i prošle godine.

Ilustracija
Ilustracija

Izvor: Otisak.ba

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, otputovao je u službenu posjetu Egiptu. Bećirovića je na aerodromu u Kairu dočekao...

Još vijesti za vas