Nedjelja, 28 travnja, 2024

Ćuprija: Škole ne mogu rješavati sve probleme s kapacitetima koje imaju

Preporučeno

Škole ne mogu rješavati sve probleme s kapacitetima koje imaju i nismo jedini odgovorni za sve što se dešava. Uposlenici sarajevskih škola daju i više od svojih mogućnosti – kazao je danas u Sarajevu direktor Osnovne škole “Fatima Gunić” Hajrudin Ćuprija.

To je izjavio tokom radionice o temi “Odgovornost nastavnika u slučajevima vršnjačkog nasilja”, održanoj u organizaciji Udruženja “Krila nade”.

Povod je, kaže Ćupija, tragična smrt nedavno preminulog učenika Mahira Rakovca koja je potresla širu bh. javnost i koja predstavlja nenadoknadiv gubitak.

– Primijetili smo da je najveća odgovornost za smrt dječaka usmjerena prema školama, ali svi se trebaju zapitati kolika je odgovornost svih nas pojedinačno – pojasnio je.

Kazao je da su škole danas postale i zdravstvene institucije, socijale ustanove, policija i porodica.

Upravo se čita:  Stiže nam “gost” iz Afrike: BHmeteo objavio prognozu za prva tri dana maja

– Ali postavlja se pitanje da li mi imamo kapacitete da vršimo sve te aktivnosti i da li smo educirani za te stvari – kazao je.

Dodao je da uposlenici ove škole prate i smjernice u postupanju vršnjačkog nasilja koje su dobili od Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, za čiju primjenu su nastavnici pohađali i edukaciju.

– Ukoliko primijetimo da se nasilje desilo u školi i kod kuće, prijavit ćemo takav slučaj i zaštititi dijete i zbog toga molim društvo da ozbiljno pristupa ovom problemu u cilju sprječavanja neke naredne, tragične, smrti – pojasnio je Ćuprija.

Kaže da očekuje potporu nadležnih kantonalnih ministarstva koji će im pružiti potrebnu podršku u cilju sprječavanja maloljetničke delikvencije i vršnjačkog nasilja.

– Moramo se svi uključiti u rješavanje problema i ne smijemo prebacivati odgovornost jedni na druge, već trebamo raditi sve što možemo da se više nikad ne desi slučaj kao što je to bio Mahirov – zaključio je.

Upravo se čita:  Objavljena prognoza za dane vikenda: Najavljeni lokalni pljuskovi i grmljavina u dijelovima BiH

Profesorica Azra Tucaković, koja već 21 godinu radi s djecom, kazala je da je u ovom poslu najbitniji osjećaj da se prepozna nasilje.

– Ako se dijete drugačije ponaša jedan dan u odnosu na ostale, onda se morate zapitati zašto je to tako. Radila sam s djecom koju su maltretirali i roditelji i znala sam prepoznati kada to dijete nije spavalo i jelo – naglasila je.

Također je kazala da je posao nastavnika vrlo težak te da većina njih daju i više nego što mogu.

Psiholog i saradnik Udruženja “Krila nade” Danijel Hopić kazao je da je potrebno napraviti sistem vrijednosti koji sprječava i blaže oblike nasilja te da se tek onda može očekivati od društva da spriječi ovakve oblike ponašanja.

Upravo se čita:  Oružanim snagama BiH nedostaje 1.500 profesionalnih vojnika

Naglasio je da su učitelji prije bili puno više cjenjeniji te da je potrebno vratiti takav sistem vrijednosti u škole, a jedini način za to je da djeca postižu zavidne uspjehe u školama.

– Djeca koriste nasilje u cilju promoviranja sebe i potrebno je to spriječiti. Ako neko učini nešto što karatkterišemo kao nasilje, to ne treba da ima veći socijalni status već reakciju koja sprečava takav oblik nasilja – istakao je.

Hopić smatra da je potrebno vratiti sistem vrijednosti koji nasilje ne promovira kao moć nad drugima i gdje će vrijednost biti svakodnevni uspjeh u školama.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Bećirović se oglasio iz Egipta, slijede razgovori sa državnim vrhom

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović, otputovao je u službenu posjetu Egiptu. Bećirovića je na aerodromu u Kairu dočekao...

Još vijesti za vas