Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Daviddi sa predstavnicima BH novinara: Pitanje slobode izražavanja staviti visoko na ljestvicu uvjeta za EU

Preporučeno

Delegacija Evropske Unije u BiH trebala bi kroz svoje kontakte sa bh. liderima zahtjevati da pitanje slobode izražavanja i prava novinara bude postavljeno visoko na ljestvicu uvjeta koje BiH mora ispuniti kako bi ušla u Evropsku uniju, kazala je danas generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić uoči sastanka sa otpravnikom poslova Delegacije EU u BiH Renzom Daviddijem.

renzo daviddi

Daviddi se danas u sjedištu Delegacije EU u BiH u Sarajevu sastao sa predstavnicima udruženja BH novinari kako bi razgovarali o trenutnom stanju medija te medijskih djelatnika u BiH.

“Udruženje je na sebe preuzelo inicijativu jednog broja naših kolega da organizujemo današnji sastanak sa namjerom da razgovaramo o problemima sa kojima se suočavaju novinari u BiH kako bi se sloboda medija i prava novinara bolje štitila u BiH”, kazala je Rudić.

Prema njenim riječima, udruženje na ovaj način želi potvrdu podrške delegacije EU koja će nadležnim institucijama u BiH ukazati na probleme u segmentu novinarskog i medijskog izražavanja.

“Ova inicijativa je za nas značajna jer se nadovezuje na ono što smo mi kao lokalni novinari uradili u proteklih nekoliko dana kroz proteste i isticanje zahtjeva domaćim vlastima i drugim organima da bolje štite slobodu izražavanja. Ova incijativa treba da se nastavi kroz podršku delegacije EU. Očekujemo da imamo sa te strane podršku”, zaključila je Rudić.

Veliki broj novinarskih ekipa uoči susreta Daviddija sa predstavnicima BH novinara, prema riječima otpravnika poslova Delegacije EU u BiH, dobar je pokazatelj koliki interes postoji za slobode medija.

“To što je vas novinara danas ovdje u velikom broju je jasan znak koliko zapravo postoji interesovanje u ovoj zemlji za slobode medija. Jasno je da ovo pitanje ostaje u fokusu interesovanja Evropske unije i to je tema koju redovno pratimo u svim zemljama u tranziciji i koje teže članstvu u EU pa tako i u BiH”, kazao je Daviddi.

Svrha današnjeg sastanka, kako je kazao, jeste iznošenje problema koji se manifestuju pri obavljanju novinarskih zadataka.

“Svrha je da čujemo direktno iz prve ruke s kojim se to problemima susrećemo danas u obavljanju novinarske profesije i u kojoj mjeri možemo sa naše strane pomoći da se takvi problemi prevaziđu. Ideja je bila da se organizuje jedan ovakav okrugli sto koji će okupiti predstavnike struke kako bi od njih dobili informacije i najbolje podatke”, kazao je Daviddi.

Medijska situacija u Bosni i Hercegovini je, prema mišljenju generalne tajnice Udruženja BH, izuzetno teška, a tome ide u prilog činjenica kako je povećan i broj napada na medijske kuće na djelatnike.

“Mislim da je situacija teška s obzirom na porast broja napada na novinare i porast kršenja prava na slobodu izražavanja. Više puta smo naglasili podatke da je od 2006. do kraja 2014. godine registorovano 400 različitih slučajeva kršenja prava na slobodu izražavanja i individualnih prava novinara. Mi ćemo insistirati da se svi ti slučajevi procesuiraju i da se insititucije pozovu na odgovornost”, zaključila je Rudić.

Daviddi i Rudić o medijskim slobodama: Satira je legitimno medijsko sredstvo

Govoreći o slobodi medijskog izražavanja te o radu novinara otpravnik poslova Delegacije Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini Renzo Daviddi danas je uoči sastanka sa predstavnicima Udruženja BH novinari govorio o posljednjim dešavanjima u Parizu.

Satirični francuski magazin “Charlie Hebdo”, kako je kazao Daviddi, pokrenuo je javnu raspravu o pitanjima koja su se i ranije postavljala u prošlosti, odnosno o objavljivanju karikatura.

“Trenutno je situacija takva da je ovaj fenomen postao predmet rasprava i to prvenstveno u kontekstu islama odnosno objavljivanja karikatura, ali u prošlosti su postojali također slučajevi gdje su se i druge religije na isti način tretirale kroz karikature i druge manifestacije, nije smo riječ o isključivo o islamu. Svakako smatram da ljudi imaju pravo da izražavaju svoje stavove, sa tim stavovoma se vi možete slagati ili ne, ali se ne može osporavati njihovo pravo da izraze svoju volju i mišljenje” kazao je Daviddi .

Karikature odnosno satira je, prema mišljenju generalne tajnice Udruženja BH novinari Borke Rudić legitimno medijsko sredstvo.

“Kada govorimo o objavljivanja karikatura, ja ih gledam u kontekstu prakse Evropskog suda za ljudska prava koja govori o satiri kao legitimnom sredstvu koje koriste novinari i mediji. To je i književna forma kojom se želi izraziti mišlljenje o nekim društvenim pojavama. Praksa suda u Strazburu govori kako zadaća medija nije samo da informišu, da objavljuju informacije koje su ugodne za publiku već je zadaća medija i da otvaraju pitanja na način koji može biti uvredljiv, uznemirujući čak i šokantan za publiku. U tom kontekstu ja razumijem objavljivanje karikatura o ovom mediju”, kazala je dodajući kako lično “nikada ne bi kao novinarka vrijeđala nečija vjerska osjećanja”.

“Ali smatram da novinari imaju pravo da kritikuju vjerske dužnosnike i sve ono što smatraju da nije pozitivno. Ne mislim da jeste vrijeđanje. Nismo vidjeli ni vanzemaljca nikada pa smo objavljivali njihove karikature, dakle to je novinarska imaginacija i korištenje satire kao novinarskog izražajnog sredstva”, zaključila je Rudić.

Izdvajamo

Izdvajamo

Kako je Srebrenica ponovo vraćena na globalnu scenu?

Nakon što je u petak usaglašen konačni tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici, propali su svi mogući pokušaji da...

Još vijesti za vas