Nedjelja, 28 travnja, 2024

Omerdić: Bh. institucije nisu stabilne u mjeri u kojoj se to očekuje u procesu pristupanja EU

Preporučeno

Profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli dr. sc. Dženeta Omerdić ocijenila je u intervjuu za Fenu da bosanskohercegovačke institucije još nisu stabilne u onoj mjeri u kojoj se to očekuje u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU).

Podsjetila je da današnji napredak Bosne i Hercegovine na putu ka EU, kako je istaknuto u Izvještaju za BiH za 2015. godinu, između ostalog, zavisi od efikasnosti provođenja usvojene Reformske agende.

– S tim u vezi, Vijeće ministara BiH, entitetske, Vlada Brčko Distrikta te vlade na kantonalnim nivoima, izrazili su spremnost da institucionalnim, ali ne i partijskim djelovanjem započnu reforme koje su nužne da bi se BiH pridružila evropskoj porodici država – navela je, pojašnjavajući da se radi o aktu koji sadrži i mjere kojima će se nastojati ojačati upravni kapaciteti i povećati efikasnost javnih institucija.

Međutim, Omerdić je mišljenja da se povećanje efikasnosti javnih institucija, kao i vraćanje povjerenja građana u državne organe vlasti zadužene za realizaciju načela vladavine prava, čini gotovo nemogućim, ukoliko reformski proces bude sveden na uopćene formulacije i neprecizno definirana načela djelovanja.

Pozivajući se na član 49. Ugovora o EU na temelju kojeg je normirano da svaka evropska država može podnijeti zahtjev za članstvo, ukoliko poštuje i promiče temeljne vrijednosti “ljudskog dostojanstva, slobode, demokratije, jednakosti, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava, uključujući i prava pripadnika manjina”, ocijenila je da bh. institucije još nisu stabilne u onoj mjeri u kojoj se to očekuje u procesu pristupanja EU.

Upravo se čita:  SDS otpustio 37 radnika, na izbore bi mogao pod imenom SDS Volja naroda

Smatra da najviši suvereni organ vlasti u BiH – Parlamentarna skupština BiH (PSBiH), ne predstavlja instituciju čijim izborom se, pa samim tim i funkcioniranjem, omogućava realizacija i promocija principa demokratije, vladavine prava, nediskriminacije i jednakosti svih građana, načela na kojima počiva savremena EU.

Naime, pojašnjava, za razliku od većine demokratskih zemalja, čiji su zakonodavni organi vlasti dvodomni i kod kojih donji dom ima opći predstavnički karakter, Predstavnički dom PSBiH koji se sastoji od 42 člana, predstavlja “zbir delegacija entiteta”.

– S druge strane, izborom delegata u Dom naroda PSBiH, pripadnici konstitutivnih naroda su onemogućeni da ostvaruju aktivno i pasivno biračko pravo, dok su pripadnici nacionalnih manjina, zajedno s građanima koji se ne žele etnički izjašnjavati, u potpunosti isključeni iz procesa odlučivanja unutar ovog parlamentarnog doma – kazala je Omerdić.

To, ističe, u konačnici predstavlja direktno kršenje odredaba Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

S druge strane, dodala je, ni Parlament FBiH još ne predstavlja dovoljno “demokratski” stabilnu instituciju.

Upravo se čita:  Dodik iz Rusije poručuje: Situacija će se dramatično promijeniti poslije 2. maja. Mi ne želimo da sa Bošnjacima dijelimo vazduh

– Ukoliko uzmemo za primjer postupak “izbora” delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH, uočit ćemo da se i u ovom procesu kombiniraju principi kantonalnog i etničkog predstavljanja, što podrazumijeva obavezu da se delegati biraju iz reda kantonalnih zakonodavnih organa vlasti te da njihova etnička struktura u što većem procentu odgovara etničkoj strukturi stanovništva datog kantona – navela je.

Naglasila je da se normativne odredbe, koje su u ustavni sistem FBiH “unijete” putem amandmana, u praksi nisu pokazale dovoljno efikasnim i primjenljivim na društveno-političke procese koji se odvijaju na teritoriji FBiH.

– Naime, uprkos odredbi da “delegate Bošnjake, Hrvate i Srbe iz svakog kantona biraju poslanici iz tog konstitutivnog naroda u skladu s izbornim rezultatima u zakonodavnom tijelu tog kantona”, do danas se nije pronašlo adekvatno rješenje za popunu određenog broja poslaničkih mjesta u Parlamentu, rezerviranih za pripadnike konstitutivnih naroda – napominje.

S tim u vezi, ukazala je na činjenicu da u trenutnom sazivu Federalnog doma naroda umjesto Ustavom FBiH predviđenih 17, u radu ovog doma sudjeluje 13 delegata iz reda srpskog konstitutivnog naroda.

S druge strane, dodala je, Narodna skupština RS-a, kao najviši predstavnik zakonodavne vlasti u ovom entitetu, očigledno vođena partikularnim, a ne općim interesima, usvojila je odluke kojima se umnogome otežava evropski put BiH.

Upravo se čita:  Vijeće ministara BiH usvojilo program rada: Prioritet refeorme na EU putu

Podsjetila je da je usvajanje odluke o održavanju referenduma o pravosuđu BiH na državnom nivou i njegovoj nadležnosti u RS-u, u Izvještaju za BiH za 2015., ocijenjeno kao protivno odlukama Ustavnog suda BiH kojima je potvrđeno da je “pravosuđe na državnom nivou uspostavljeno u skladu s Ustavom”.

– Dakle, cjelokupna institucionalna struktura na svim nivoima vlasti u BiH ne djeluje u skladu s važećim međunarodnim i nacionalnim demokratskim principima – mišljenja je Omerdić.

Ističe da su bh. vlasti dužne da iznađu najbolje rješenje pomoću kojeg će, primjenom ustavnih mehanizama, otkloniti elemente koji onemogućavaju nadležne subjekte u BiH da što efikasnije i promptno realiziraju političke kriterije usvojene u Kopenhagenu.

Dodala je da je neophodno nepovratno osnažiti princip vladavine prava.

Također smatra da je neophodno i da predstavnici bh. vlasti na svim nivoima pojačaju “zalaganje da se povrati povjerenje građana u institucije odgovorne za vladavinu prava, razvojem kapaciteta, profesionalizma i integriteta”.

Zaključila je da evropski put BiH također zavisi i od usvojenih mjera i aktivnosti u pogledu reforme pravosuđa. Međutim, planirane aktivnosti ocijenila je kao “prilično uopćene”, posebno one koje se odnose na usvajanje “mjera integriteta cijelog pravosudnog sistema u BiH”.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

“Ništa mi nije teško” Dječak iz Bosanskog Petrovca je glava domaćinstva nakon smrti oca, od četvrte godine vozi traktor

Trinaestogodišnji Miloš Jeličić iz Bosanskog Petrovca kompletan posao jednog seoskog domaćinstva preuzeo je na sebe nakon što mu je...

Još vijesti za vas