Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

Kako su mediji u Srbiji vidjeli obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici

Preporučeno

Foto: AA
Foto: AA

Pojedini mediji u Srbiji danas pišu o komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari, gdje će danas biti sahranjeni posmrtni ostatci 175 žrtava identificiranih u posljednjih godinu dana.

Većinom se preuzimaju agencijske vijesti, jedino B92 na svom portalu donosi opširniji tekst.

U tekstu, piše Fena, osvrću se na tok suđenja u Haagu kao i na izvještaj nizozemskih stručnjaka prema kojem su nizozemska vlada i UN snose dio odgovornosti za masakr Bošnjaka 1995. godine.

Upravo se čita:  Konačno se oglasila firma u čijoj konzervi je navodno pronađen dio štakora: Izazvana je nesaglediva šteta našem ugledu

Također, B92 navodi i to kako je Skupština Srbije usvojila 31. marta 2010. godine Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, ali nije proglasila 11. jula kao “Dan sjećanja na genocid u Srebrenici”.

I Tanjug navodi kako će danas u Memorijalnom centru biti kolektivno pokopani posmrtni ostaci još 175, tijekom ove godine, identificiranih srebreničkih žrtava i uz prethodno sahranjenih 6.066 od danas će ih “vječnoj kući” biti 6.241.
Pozivajući se na presude Haškog tribunala Tanjug navodi kako su u Srebrenici u srpnju 1995. godine jedinice Vojske Republike Srpske, predvođene Ratkom Mladićem, ubile oko 8.000 Bošnjaka.

Upravo se čita:  Ubio punicu, pokušao i ženu, pa presudio sebi; Komšija: Čuo sam da je zapomagala punica

Radio-televizija Srbije (RTS) na svojoj internet stranici podsjeća kako se danas obilježava 19. godine od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici, te kako je u znak sjećanja na žrtve zločina u Srebrenici, 11. jula Dan žalosti u Federaciji BiH, kao i to da europske zemlje obilježavaju 11. jula kao Dan sjećanja na genocid, a u skladu s odlukom Europskog parlamenta.

Upravo se čita:  Na šta se to spremaju? Građanima Srbije masovno stižu pozivi za vojsku

RTS u svom tekstu donosi kronologiju napada na Srebrenicu, te podsjeća kako je Međunarodni sud pravde u Haagu je 2007. godine donio presudu prema kojoj je u Srebrenici počinjen genocid. Podsjeća se i kako su rezolucije o Srebrenici kojima se potvrđuje ta odluka Međunarodnog suda pravde donijeli su parlamenti zemalja EU, Kanada, SAD i Australija.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tek što je sezona počela, sa njom su počeli i udari po džepu: Ovo je cijena kafe na hvarskoj rivi

Ljetna sezona lagano stiže, a s njom i još više cijene. A prva takva stiže s najsunčanijeg hrvatskog otoka...

Još vijesti za vas