Subota, 18 svibnja, 2024

Džeko kupuje nekretnine, Bolić i Granov ih grade, a svi trče u ugostitelje

Preporučeno

Uspješni sportisti ili umjetnici u svijetu se nerijetko, pored onog primarnog zanimanja, odlučuju i za pokretanje privatnog biznisa u sferama koje nisu baš bliske onome što ih je najprije učinilo poznatim. Na to ih, vjerovatno, podstiče želja za dodatnom zaradom, osiguranjem sigurnije budućnosti nakon, primjera radi, okončanja sportske karijere, ili, jednostavno, potreba da se okušaju i u drugim sferama biznisa.

Ako govorimo o bh. umjetnicima, takvi primjeri su izuzetno rijetki, ponajviše zbog činjenice da svojim radom ne mogu baš zaraditi dovoljna finansijska sredstva za pokretanje posla „sa strane“. Značajan broj njih ne uspijeva sebi uplatiti doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje, već to za njih rade „obični“ građani, ali to je već druga tematika, piše Source.ba.

Nije baš da je svaka osoba koja se bavi muzikom umjetnik, ali u ovom slučaju nećemo praviti bilo kakvu kategorizaciju u tom smislu, pa ćemo sve muzičare svesti pod umjetnike.

Edin Dervišhalidović, mnogo poznatiji kao Dino Merlin, je vlasnik višenamjenske uslužne radnje „Magaza“, koja se nalazi u starom dijelu Sarajeva. Drugi poznati bh. pjevač, Halid Bešlić, je vlasnik benzinske pumpe i motela u blizini Sarajeva, a nekadašnja pjevačica Branka Sovrlić već godinama uspješno plovi ugostiteljskim vodama. Ugostiteljstvo je blisko i Semiru Ceriću Koketu, dok se Rizzo Ruža odlučio za otvaranje cvjećare.

Upravo se čita:  Pjevač iz BiH priznao: Pokušao sam sebi oduzeti život!

Kada su sportisti u pitanju, oni se zbog kraćeg vijeka trajanja karijere lakše odlučuju za druge biznise, ali očigledna je i njihova nemaštovitost pri izboru tih popratnih poslova. Većina njih se odlučuje za ugostiteljstvo, pa već tokom ili nakon samog kraja aktivne karijere postaju ugostitelji.

Jedan od njih je Elvir Bolić, bivši kapiten fudbalske reprezentacije BiH, koji je ove godine u sarajevskom naselju Grbavica otvorio restoran „Paper Moon“. Prethodno se Bolić okušao i u trgovini nekretninama, navodno uspješno, a tržištem nekretnina se pozabavio i Elvir Baljić, bivši reprezentativac i pomoćnik Safeta Sušića na kormilu A reprezentacije BiH. Pored nekretnina, Baljić je bio vlasnik nekoliko mjenjačnica u Istanbulu.

Upravo se čita:  Pjevač iz BiH priznao: Pokušao sam sebi oduzeti život!

„Isprva sam u to ušao jer i nisam imao baš ideju čime ću se baviti po okončanju karijere. Ali je posao krenuo odlično. Malo me je to prepalo, raditi sa novcem i nije neozbiljna stvar, i prodao sam svoj dio kada sam dobio trenersku licencu. Nogomet je ipak ono u čemu se najbolje snalazim“, izjavio je svojevremeno Baljić.

Pomenuti izlet u trgovinu nekretninama je Elvir Bolić napravio u saradnji sa još jednim bivšim fudbalerom, Emirom Granovom. Rezultat njihove saradnje je apartmansko naselje „Bolgrano“ na Šipu, a mnogo uspješnije bivšem fudbaleru Sarajeva za rukom ide modna konfekcija. Rijetki su oni koji ne znaju da je upravo Granov vlasnik popularnog brenda „Granoff“.

Navest ćemo još jednog fudbalera iz iste generacije, Mirsada Hibića, koji je, između ostalog, već duži niz godina vlasnik pekare u Zenici.

Ako govorimo o aktuelnim reprezentativcima, za budućnost se već pobrinuo, ako je to već potrebno, naš najbolji strijelac Edin Džeko. Njegova ulaganja se uglavnom odnose na nekretnine. Pored nedavno kupljene nekretnine u Dubrovniku, Džeko je već vlasnik nekoliko nekretnina u našem glavnom gradu. Jedna od njih je i rezidencija specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH u naselju Mejtaš. Navodno je u njegovom vlasništvu već nekoliko nekretnina u Minhenu. Njegov nekadašnji trener, Amar Osim, je vlasnik ugostiteljskog objekta „Tuborg“ u sarajevskom naselju Hrasno.

Upravo se čita:  Pjevač iz BiH priznao: Pokušao sam sebi oduzeti život!

Osnivanje škola fudbala nećemo svesti u ovu kategoriju, s obzirom da se to baš i ne računa kao bijeg iz prvobitne branše, ali se veliki broj bivših fudbalera nakon karijere odlučio za taj korak kako bi zarađivali hljeb. Naravno, još je mnogo bivših i aktivnih fudbalera koji su vlasnici ugostiteljskih objekata, ali bi njihovo nabrajanje oduzelo mnogo prostora i vremena.

Naš najbolji MMA borac, Denis Stojnić, je vlasnik tri ugostiteljska objekta u centru Sarajeva, a posjeduje i casino u Frankfurtu. Trener borilačkih vještina Jasmin Erović je vlasnik taksi kompanije u našem glavnom gradu.

Izdvajamo

Izdvajamo

Kako je Srebrenica ponovo vraćena na globalnu scenu?

Nakon što je u petak usaglašen konačni tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici, propali su svi mogući pokušaji da...

Još vijesti za vas