Nedjelja, 28 travnja, 2024

Mašić: Ispitati sve oblike diskriminacije

Preporučeno

Damir Mašić
Damir Mašić

Federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić je u intervjuu za današnje “Oslobođenje” istaknuo kako je neophodno ispitai sve oblike diskriminacije, segregacije i asimilacije u BiH. Odgovarajući na pitanje može li se problem tzv. dvije škole pod istim krovom konačno zakonski riješiti, Mašić je naveo da se u ovom vrlo kompleksnom pitanju nalaze i odgovori vezani za stanje u obrazovanju, obaveze svih aktera u lancu odgovornih, kao i za cjelokupni angažman.

– Federalno Ministarstvo obrazovanja i nauke konstantno je pokretalo niz inicijativa za eliminisanje navedene prakse. U 2012. godini izradili smo i dokument “Preporuke za eliminisanje segregirajućih i podijeljenih struktura u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH”, koji je usvojila Koordinacija ministara obrazovanja i nauke u FBiH – naveo je on.

Upravo se čita:  Milorad Dodik: Mi smo se već razišli

Međutim, kaže ministar Mašić, kantonalna ministarstva obrazovanja u SBK-u i HNK-u nisu pokazala interesovanje niti spremnost da počnu raditi na prevazilaženju prakse paralelnih/podijeljenih škola.

Ministarstvo civilnih poslova BiH, koje je nadležno za provođenje Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju BiH, već godinama ne predlaže Vijeću ministara BiH da donese privremene obavezujuće mjere koje će biti na snazi sve dok se svi oblici diskriminacije, asimilacije i segregacije ne eliminišu iz obrazovnog sistema BiH.

Mašić upozorava da je to definisano navedenim zakonom koji propisuje da škole ne smiju vršiti diskriminaciju u pristupu djece obrazovanju ili njihovom učešću u obrazovnom procesu na osnovu rase, boje, spola, jezika, religije, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, na osnovu toga što su djeca sa posebnim potrebama ili na bilo kojoj drugoj osnovi.

Upravo se čita:  Puljić: Pitajte Iran zašto traži 15 dana odgađanja glasanja o Rezoluciji o Srebrenici

Ministarstva obrazovanja u pomenutim kantonima, čiji su zakoni o osnovnom obrazovanju formalno usklađeni s Okvirnim zakonom, a ukojima se garantuju jednaka prava na obrazovanje svoj djeci bez diskriminacije na bilo kojoj osnovi, ne omogućavaju implementaciju istih.

– Neophodno je ispitati sve oblike diskriminacije, segregacije i asimilacije u BiH, posebno status učenika koji su pripadnici konstitutivnih naroda, a na određenom području pripadaju manjinskim narodima. Posljednji primjeri iz Republike Srpske, npr. u Konjević-Polju i Vrbanjcima, pokazali su da i u tom entitetu postoje tzv. dvije škole pod jednim krovom kao veliki problemi vezani za diskriminaciju i segregaciju povratničke djece. Shodno tome zagovaram, kao i SDP iz kojeg dolazim, da sistemska rješenja u domenu obrazovanja budu donesena na višem nivou, kako bi bila obavezna za sve. Za takve promjene potreban je opšti konsenzus svih relevantnih aktera – kazao je, između ostalog, ministar Mašić u intervjuuu za današnje “Oslobođenje”.

Upravo se čita:  Ramo, Rusmir i Arnel Isak u Srebrenicu išli s pet službenih automobila pod rotacijom

(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Meteorolozi objavili kakvo vrijeme nas očekuje u narednim danima u BiH

Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. Više oblačnosti ima na području Krajine. Po kotlinama i uz...

Još vijesti za vas