Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Dirljiva životna priča iz Kalesije: Dževad i Mersiha dokazali da ne postoje prepreke koje se ne mogu savladati

Preporučeno

Foto: Kalesija.info
Foto: Kalesija.info

Mersiha Mehmedović rođena je sa deformalitetom gornjih i donjih ekstremiteta. Iako to njoj i njenoj porodici nije predstavljalo problem, u društvu je uvijek nailazila na dobre i loše ljude, na one koji su joj pomagali, ali i one koji su joj odmagali.

Prvih šest razreda osnovne škole završila je u Švicarskoj, državi gdje su joj svi pomagali, upućivali ali i izlazili u susret. Zatim dolazi u Osnovnu školu u Memićima gdje nailazi na gostoprimstvo i pomoć drugih.

“Svi su mi tada pomagali, izlazili mi u susret. Onako kako su se ponašali u Švicarskoj isto je bilo i u Memićima” priča nam Mersiha.

No, po završetku osnovne škole za Mersihu počinje pakao. Naime, Mersiha je kao odlična učenica upisala jednu od elitnijih škola u kantonu, tačnije u Gimnaziju “Meša Selimović”, ali tu je nisu prihvatili ni profesori, ali ni školski drugovi.

“Tu sam provela oko mjesec dana. Profesori mi nisu pomagali, a tadašnji direktor škole mi je rekao da nikada tu neću biti prihvaćena. Moja majka me je svaki dan dovozila do škole i pomagala mi da odem od kabineta do kabineta. Ona je nosila moja kolica, a ja sam na stražnjici išla sa stepenca na stepenac”, prisjeća se kroz suze Mersiha patnji u “elitnoj” školi.

S obzirom da Mersihi u susret nisu izlazili u ovoj školi, ona odlučuje napustiti obrazovanje. Međutim tada je majka uspijeva prebaciti u gimnaziju u sklopu MSŠ Kalesija.

“Kao da sam se ponovno rodila. Tada sam upoznala svog razrednog stariješinu Mensura Malovića koji nikada tokom mog školovanja nije pravio razliku između mene i drugih učenika”, govori Mersiha.

Ona za Kalesija online ističe da je u Kalesiji stekla i prava prijateljstva i da su joj svi pomagali, družili se s njom, pa čak su skupa išli i na ekskurzije.

Nakon gimnazije u Kalesiji, novi problemi počinju za ovu tada odličnu učenicu. Željna obrazovanja upisuje Filozofski fakultet u Tuzli smijer Socijalni rad gdje polaže prijemni ispit, ali je zbog invaliditeta ne žele kao studenta.

“To je bio za mene šok. Spriječili su mi osnovno pravo, a to je da se školujem. Najviše ma zabolilo kada je jedan profesor izašao i mojoj majci rekao da uzme invalidska kolica i da me vozi jer tu nemam šta tražiti”, prisjeća se Mersiha.

Nakon napuštanja fakulteta Mersiha se okreće humanitarnom radu. Počinje volontirati u Udruženju djece sa posebnim potrebama “Osmijeh nade”. Donosila je svaki dan djeci osmijeh na lice, pomagala im, čitala s njima, učila ih ljudstvu, odgovornosti i ljubavi. Ova humanitarka kojoj su “oteli” priliku za školovanje, zapošljava se 2010. godine u Tuzli.

“Počela sam u oktobru da radim, počela sma da zarađujem novac. Dokazala sam da znam i da mogu. Počela sam da živim u Tuzli, sama sebi sam plaćala stan, hranu. Bila sam ponosna na sebe, kao i moji roditelji koji su mi uvijek bili podrška”, kazala je Mersiha.

Kroz posao stekla je nove prijatelje, ali ljubav svog života upoznaje putem interneta.

“Dopisivali smo se, razmjenjivali poruke i on je zatražio da se vidimo. Ja sam to odbijala iz straha da će me “odbaciti” zbog mog invaliditeta. Jedan dan sam smogla snage i rekla sma mu da želim da se vidimo. Od tog našeg prvog susrea svaki dan smo se viđali, razmjenjivali poruke, e-mailove a u septembru prošle godine ta ljubav je krunisana i brakom”, rekla je Mersiha koja mijenja prezime iz Mehmedović u Fazlić.

“Moj Dževad na mene nikada nije gledao kao na osobu koja je invalid, on je u meni vidio dobru dušu i čisto srce. Između nas je ona prava pravcata ljubav”, zaključila je na kraju razgovora za portal Kalesija.info Mersiha (Mehmedović) Fazlić.

Izdvajamo

Izdvajamo

Svako registrirano vozilo ima pravo na dva besplatna popravka kvara i jedan prijevoz do servisa

Mnogi vozači koji prometuju cestama Federacije BiH još uvijek ne znaju da u slučaju kada ih zbog kvara vozilo...

Još vijesti za vas