Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

Sastanak u Beogradu: Srbija, Njemačka i Francuska u borbi protiv međunarodnog kriminala

Preporučeno

Foto: AA
Foto: AA

Glavne teme na sastanku ministara unutrašnjih poslova Nemačke i Francuske sa premijerom Srbije bile su evrointegracije Srbije, zajednička borba protiv organizovanog kriminala i rešavanje problema ilegalnih migracija

Na sastanku premijera Srbije i ministara unutrašnjih poslova Francuske i Nemačke, Aleksandar Vučić, Bernar Kaznev i Tomas de Mezijer dogovorili su formiranje zajedničke radne grupe, koja bi od septembra trebala da radi na važnim pitanjima u borbi protiv internacionalnog organizovanog kriminala, javlja dopisnik Anadolu Agency.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić naveo je da se danas razgovaralo o veoma važnim pitanjima za Srbiju, posebno važnim na njenom putu u EU. Navodeći da su razmotrili nekoliko pitanja kojima će se baviti u narednom periodu, a koja su za Srbiju i njene građane od značaja, ali su od značaje i za Nemačku i Francusku, Vučić je rekao:

“Razgovarali smo o otvaranju poglavlja 23. i 24., posebno o poglavlju 24. i o našim obavezama. To su poglavlja koja se otvaraju među prvima, među zadnjima zatvaraju, to su obično najteža poglavlja za sve, pošto Srbija, razume se, u svom punom kapacitetu želi da postane članica EU.”

Upravo se čita:  S troje djece skočila u rijeku: Otkriveni jezivi detalji o Alminom braku

Ističući da je na sastanku dogovoreno da se napravi zajednička radna grupa ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Nemačke i Francuske, koja bi od septembra meseca trebala da radi na svim važnim pitanjima, a posebno na pitanjima organizovanog kriminala, sa naročitim naglaskom na borbu protiv narkotrafikinga, Vučić je rekao da će ova radna grupa istovremeno rešavati i druge probleme, koji su zajednički, a reč je o lažnim azilantima.

“Razgovarali smo i o popravljanju položaja raznih manjinskih grupacija u Srbiji, naročito romske i dogovarali kako da poboljšamo uslove. Takođe, razgovarali smo i o menadžmentu u slučaju prirodnih katastrofa, sa kojima se Srbija sve češće suočava”, rekao je premijer i dodao da je ukazao svojim sagovornicima na to da se Srbija suočila u poslednjih nekoliko godina i sa zemljotresima i sa požarima i poplavama.

Ministar unutrašnjih poslova Francuske Bernar Kaznev istakao je da su Francuska i Nemačka zemlje u EU, koje od formiranja igraju veliku ulogu u tome ko će biti priključen EU.

“Teme o kojima smo govorili za vreme ove posete su bile unutar velike otvorenosti. Mislim da je bitno da kada imate prijateljske odnose unutar evropskih zemalja imate otvorenost, a ne možemo ostvariti solidarnost ukoliko se ne razgovara otvoreno. Mi ovim želimo da kažemo da hoćemo da napredujemo zajedno” rekao je Kaznev.

Upravo se čita:  Na šta se to spremaju? Građanima Srbije masovno stižu pozivi za vojsku

Kaznev je na zajedničkoj konferenciji za štampu želeo da podvuče nekoliko stvari, a one se odnose na organizovani kriminal i migracije.

“Evropa mora da se bori sa međunarodnim kriminalom jer bezbednost EU zavisi od bezbednosti svake naše članice, ali to je važno i za svaku našu državu jer neki izvori nestabilnosti mogu da se nalaze u delima međunarodnih kriminalnih grupa, što važi za trgovinu narkoticima, ljudima, oružjem”, rekao je Kaznev i dodao da što se tiče migracija, “Francuska smatra da je Srbija sigurna zemlja”.

Ministar unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer, nakon sastanka, želeo je da istakne tri tačke, a to su proces pridruživanja EU, organizovani krimilan i ilegalne migracije.

Navodeći da proces pristupanja EU, koji treba da se završi članstvom, zavređuje u svetlu srpske istorije veliko poštovanje, De Mezijer je rekao: „ Nemačka, Francuska i EU će vas na tom putu podržavati, mi nismo učitelji Srbije na tom putu, već partneri i bićemo vaši prijatelji i kada se bude radilo o teškim temama, a jedna od njih je i korupcija i organizovani kriminal.“

Upravo se čita:  Konačno se oglasila firma u čijoj konzervi je navodno pronađen dio štakora: Izazvana je nesaglediva šteta našem ugledu

Kada je reč o ilegalnim migracijama, De Mezijer je naveo da su se Nemačka i Francuska 2009. godine saglasile sa time da izdavanje viza bude ukinuto, što je prokomentarisao kao dobro te da tako treba i da ostane. Međutim, kako je rekao ministar iz Nemačke, rezultat je bio i taj da je broj azilanata skočio u velikoj meri, od tada za 20 odsto.

“To nije dobra razvojna tendencija i zbog toga smo pokrenuli usvajanje zakona koji jednu zemlju proglašava zemljom sigurnog porekla. To povlači za sobom posledice jer to znači da više ne postoji mogućnost uzimanja azila i zato svim ljudima koji žive u Srbiji želim da poručim da to više ne pokušavaju, ne postoji više mogućnost da u Nemačkoj podnesete zahtev za azil”, rekao je Tomas de Mezijer.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tek što je sezona počela, sa njom su počeli i udari po džepu: Ovo je cijena kafe na hvarskoj rivi

Ljetna sezona lagano stiže, a s njom i još više cijene. A prva takva stiže s najsunčanijeg hrvatskog otoka...

Još vijesti za vas