Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Misterija Bermudskog trougla: Naučna objašnjenja, put kroz vrijeme, Atlantida, vanzemaljci…

Preporučeno

bermudski-trougao-1392929245-449095

Bermudski trougao zahvata ogromni dio Atlantika između Floride, Portorika i Bermuda, a pod tajanstvenim okolnostima u toj je zoni u proteklih nekoliko vijekova nestalo na desetine brodova i aviona. Neke statistike navode da je tamo život izgubilo i više od 8.000 ljudi, a zbog svega je to područje dobilo i imena poput Đavolji trougao, Trougao smrti, Groblje Atlantskog okeana…

Prvi zapisi spominju se još u vrijeme Kristofora Kolumba. Slavni se moreplovac pri povratku zaglavio na jednom od grebena gdje su od drvene olupine broda napravili utvrdu Mol Sent-Nikolas, koja je danas grad na Haitiju.

Par sedmica kasnije Kolumbo je uočio da mu kompas ne prikazuje prema Sjevernjači već kazaljka skreće. O tome nije govorio posadi da ih ne uplaši. Ipak, spominju se i visoki talasi koji su posadu odbacili s kursa, a koji su se pojavili iako nije bilo vjetra. Zabilježno je i to da je Kolumbo vidio misterioznu svjetlost.

Legende o Trouglu počele su 1950. godine kad je Edward Van Vinkle Jones za Associated press pisao o nekoliko slučajeva nestanka brodova i aviona na tom području. Među njima su nestanci pet vojnih aviona 1945. godine, ali i nestanak aviona Star tiger (1948.) i Star ariel (1949.). Bez traga je u nesrećama nestalo 135 ljudi.

Misterija Leta 19

Broj zabilježenih nestanaka dramatično se povećao od 20. vijeka, a pojam je prvi koristio Vincent Gadis koji je u tekstu Smrtonosni Bermudski trougao 1964. godine pisao o vjerovatno najpoznatijoj misteriji vezanoj za ovo područje.

Radilo se o nestanku misije Let 19. Čak pet američkih borbenih aviona TBM Avenger s 14 članova posade nestalo je 5. decembra 1945. godine, a da bi stvar bila gora, nestao je i avion s 13 ljudi koji je krenuo u potragu. Kada se počelo pisati o ovom nestanku, navodilo se da su poručnik Čharles Taylor, koji je vodio misiju, i njegova posada iskusni, vrijeme je navodno bilo dobro, a najsporniji su detalj izjave koje se pripisuju Tayloru koji je prije nestanka panično poručio: “Ništa nije u redu, ne znamo gdje smo, voda je zelena i bijela…” te “…ne dolazite po mene! Izgledaju kao…”

Ipak, podaci iz istrage pokazuju da se vrijeme pokvarilo nakon što je let krenuo iz Ford Loderdalea. Taylor je bio jedini iskusni pilot na vježbi, koja nije bila rutinska, već kompleksna operacija koju nisu ranije radili. On nije imao sat, mislio je da mu se pokvario kompas, a radio komunikaciju ometale su smetnje kubanskih radio stanica. Uz to, vjeruje se da je Taylor Sale Cay na Bahamima zamijenio za Florida Keys, koji su mu bili poznati te je zbog toga letio u pogrešnom smjeru i ostao bez goriva.

Ono što je oko Leta 19 ostalo nepoznato je konačno mjesto gdje se nalaze olupine aviona. Nije poznato ni kako su nastale Taylorove izjave. Ranije se navodilo da ih je zapisao zapovijednik R.H. Wishing, koji je u dokumentarcu za BBC izjavio da on nije spremao takve bilješke, a nije ni bio na dužnosti u tom trenutku.

Vanzemaljci otimaju ljude kroz vremenske rupe

Knjiga M.K. Yesoppa ‘Slučaj za NLO’ iz 1955. prva je nestanke u Trouglu povezala s vanzemaljcima jer nisu otkrivena tijela, ali ni olupine. Velik broj nestanak i Gadisu je ukazivao na ‘uzorak čudnih događaja’. Neke teorije navode da je na dnu okeana svemirski brod koji utiče na našu tehnologiju, a jedna i da je Bermudski trougao portal među dimenzijama. Navodi se da brodovi ili letjelice, koji se nađu u krivo vrijeme na pogrešnom mjestu bivaju zatočeni ili prebačeni kroz vrijeme i prostor.

Ove teorije svidjele su se i Stevenu Spielbergu, koji ih je iskoristio u Bliskim susretima treće vrste. U filmu vidimo posadu Leta 19 koja je bila žrtva otmice vanzemaljaca.

Pilot Bruce Gernon u videu, opisuje kako je 1970, dok je letio s ocem, uletio u čudni oblak koji se pretvorio u rotirajući tunel. Kad je izašao, s druge strane je oko aviona bila gusta ‘elektronska magla’. Kompas u avionu je divljao, a instrumenti su bili pod iskrama.

Kad se magla razišla Gernon kaže da su bili miljama od mjesta gdje su trebali biti.

Atlantida ispod Trougla

Izgubljeni grad Atlantida nalazi se u središtu Bermudskog trougla, a tamo je ostala neka tehnologija koja je kriva za nestanke brodova. Oni koji vjeruju u tu teoriju kažu da se radi o snažnim kristalima, koji su se nekad koristili za napajanje grada. Uz tu se teoriju veže i podvodna struktura poznata kao Bimini zid ili Bimini put, uz istoimeno ostrvce na Bahamima.

Zagovornici teorije kažu da je to izgrađena struktura, dok geolozi ipak vjeruju da je nastala prirodno.

Pala je kometa

Jedna od teorija navodi da se na ovo područje prije 11.000 godina srušila kometa, koja ima neobična elektromagnetska svojstva, koja bi mogla ometati kompase i druge navigacijske sisteme ili čak ometati rad motora. Dokaza za kometu još nema, što ne znači da se možda ne skriva u nekoj od podmorskih brazdi.

Amerikanci testiraju tajna oružja?

S jedne strane SAD-a imamo Područje 51, a ovde na Atlantiku bazu AUTEC (Atlantic Undersea Test and Evaluation Center) koja služi za, kao što joj ime govori, podvodna testiranja i ispitivanja. Smještena je kod ostrva Andros na Bahamima, u samom središtu Trougla, i neki vjeruju kako američka mornarica ne testira samo podmornice, oružja, sonare i drugu vojnu pomorsku opremu.

Povezano s gornjom pričom o vanzemaljcima, nekoliko teorija navodi da su oni i ovdje u igri te se u bazi vanzemaljska tehnologija pokušava iskoristiti i replicirati. Pa je prema tome moguće i da zbog toga padaju avioni i nestaju brodovi.

Loše vrijeme i loša navigacija su najgora kombinacija

Američka nacionalna uprava za okeane i atmosferu navodi da se neki nestanci brodova i letjelica mogu objasniti naučno. Među objašnjenja su uključene erupcije metana ili geomagnetski poremećaji. Mnogi nestanci mogu se objasniti faktorima iz okoline. Većina tropskih oluja i uragana u Atlantiku prolazi kroz područje Bermudskog trougla, a upravo su oluje potopile brojne brodove na tom području prije naprednih vremenskih prognoza.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tek što je sezona počela, sa njom su počeli i udari po džepu: Ovo je cijena kafe na hvarskoj rivi

Ljetna sezona lagano stiže, a s njom i još više cijene. A prva takva stiže s najsunčanijeg hrvatskog otoka...

Još vijesti za vas