Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Parlament usvaja novi zakon: Japanci će biti primorani da koriste godišnji odmor

Preporučeno

956e2315dcebffaa63420f3e09b72d55

Japanski parlament će usvojiti novi zakon kojim će osigurati svim radnicima korištenje godišnjih odmora, jer su zbog ekstremne radne etike i prevelikog broja radnih sati sedmično uposlenicima narušeni zdravlje i smanjena produktivnost, javlja Anadolu Agency (AA).

Japanci su poznati kao nacija radoholičara, koji često rade i po 14 sati dnevno, a njihove navike je teško promijeniti. Novi nacrt zakona, koji će uskoro biti na dnevnom redu japanskog parlamenta, omogućit će Japancima odmor, jer će poslodavci imati pravnu obavezu da osiguraju uposlenicima korištenje slobodnih dana.

Vlasti već tri godine potiču promjene kada je u pitanju korištenje godišnjih odmora, jer se ispostavilo da ekstremna radna etika Japanaca nosi previsoku cijenu po zdravlje, društvo i produktivnost.

Upravo se čita:  Njemačka povukla s tržišta suhe vrganje porijeklom iz Srbije - tvrde da su rizik po zdravlje

Uzrok problema leži i u japanskoj kulturi koja poštuje harmoniju pa brojni radnici ne koriste odmor zbog komentara kolega.

“Rad do smrti” je tako česta pojava u Japanu da čak ima i svoj naziv – “karoshi”. Vlasti su saopćile da se desi 200 “karoshi” slučajeva godišnje. Blizu 22 posto Japanaca radi više od 49 sati sedmično, dok u Sjedinjenim Američkim Državama više od 49 sati radi 16 posto uposlenika. U Njemačkoj i Francuskoj taj procent iznosi 11 posto.

Upravo se čita:  Htio više, pa se prevario: Penzioner mora vratiti čak 160.000 KM u zavod za mirovinsko osiguranje

Eriko Sekiguchi, 36-godišnja, fakultetski obrazovana žena, koristila je samo osam, od ukupno 20 dana godišnjeg odmora prošle godine. Od tih osam dana, šest je uzela zbog bolesti.

“Niko drugi ne koristi svoj odmor”, pojasnila je ona.

Sekiguchi se također boji da se neće udati ili čak imati vezu, osim ako ne nađe partnera u uredu u kojem radi. Kaže kako bi voljela da joj se firma jednostavno zatvori na neko vrijeme, kada bi svi radnici otišli na odmor, a onda opet, svi zajedno počeli raditi.

Upravo se čita:  Njemačka povukla s tržišta suhe vrganje porijeklom iz Srbije - tvrde da su rizik po zdravlje

Uposlenik Ministarstva zdravstva Yuu Wakebe je rekao kako rutinski radi 100 sati prekovremeno mjesečno, a od godišnjeg odmora koristio je pet dana, od kojih jedan zbog bolesti.

Jednom je uspio čak otići i do Havaja na porodični odmor.

“Plaćeni godišnji odmori su pravo radnika. Ali raditi u Japanu uključuje i volontiranje. Mlađim radnicima je neugodno da odu kući nakon posla, ukoliko njihovi direktori ne odlaze kući”, kazao je Wakebe.

Novi zakon predviđa fleksibilnije radno vrijeme i podstiče roditelje da provode više vremena s djecom tokom ljeta.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tek što je sezona počela, sa njom su počeli i udari po džepu: Ovo je cijena kafe na hvarskoj rivi

Ljetna sezona lagano stiže, a s njom i još više cijene. A prva takva stiže s najsunčanijeg hrvatskog otoka...

Još vijesti za vas